Avatar billede hitchcock Praktikant
30. september 2005 - 09:24 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

Hvordan fjerner jeg ubrugte ikoner fra Denne Computer?

Hej alle :)

Jeg har for noget tid siden haft installeret Nokia PC Suite på min bærbare, og den lagde 2 ikoner i Denne Computer som hed Nokia Phone Browser. Efter afinstallation var de der stadig, og kunne ikke slettes manuelt, jeg forsøgte så at slette dem i regedit, fandt dem da også, men nu er kun navnet slettet! Ikonerne er der stadig, og der er intet navn, der står bare systemmappe. Ved højreklik kan du vælge mellem åbn, stifinder og opret genvej. Der sker intet ved at trykke på åbn.

Hvordan sletter jeg disse to trælse ikoner?

Håber I kan hjælpe :)
Avatar billede kalp Novice
30. september 2005 - 09:33 #1
Avatar billede hitchcock Praktikant
30. september 2005 - 09:44 #2
Problemet er jo ikke at filerne er i brug... Problemet er at jeg ikke kan finde en måde at slette dem på. Det er inaktive mapper som ikke fører nogen steder hen.

De ligger under 'Andet' sammen med "Printere og faxenheder", og vil overhovedet ikke slettes... :(
Avatar billede kalp Novice
30. september 2005 - 09:47 #3
Jeg ville stadig forsøge mig:)

rens lidt ud i registry så!

regcleaner
http://www.webmasterfree.com/regcleaner.html
Avatar billede hitchcock Praktikant
30. september 2005 - 09:49 #4
Også helt iorden :)

Har prøvet regcleaner, og har fjernet alt der stod nokia på... det virker stadig ikke! som sagt står der heller ikke nokia på dem mere, der står faktisk slet ingenting :)

Det er sgu træls...
Avatar billede kalp Novice
30. september 2005 - 09:59 #5
problemet med nokia suite er at den netop ikke er lige til at fjerne... derfor det ikke anbefales at man installere det overhovedet:)
Avatar billede kalp Novice
30. september 2005 - 10:03 #6
Afinstaller også kabel drivere.. det kan være det er det.
Avatar billede hitchcock Praktikant
30. september 2005 - 12:17 #8
Takker, prøver lige at se om jeg kan finde noget, og hvis så skal jeg nok lige sige til, så må du jo lige svare og få point :)
Avatar billede kalp Novice
30. september 2005 - 12:21 #9
Det ligger klar:)
Avatar billede hitchcock Praktikant
11. oktober 2005 - 17:02 #10
Nu har jeg prøvet og prøvet, men deværre, der er ingenting der virker :(

Er der slet ikke nogen der lige kender et trick???
Avatar billede hitchcock Praktikant
17. maj 2006 - 17:57 #11
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester