Avatar billede Slettet bruger
11. oktober 2005 - 15:36 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

NTFS Permissions

Hejsa

Hvordan laver man ntfs-permissons om på en computer i en gruppe i Active Directory?

Jeg har installeret et program som administrator, men brugeren kan ikke skrive til mappen, hvor programmet ligger i (C:\programmer)?

Jeg mangler også at vide hvordan man kan give adgang til at klienterne kan redigere i registreringsdatabasen i bestemte steder.

Jeg bruger Group Policy Object Editor.
Avatar billede screem_brille Novice
11. oktober 2005 - 15:42 #1
det gør du i egnskaber for den mappe, du kan ikke gøre det med GPO
Avatar billede Slettet bruger
11. oktober 2005 - 16:36 #2
Så jeg skal logge på som administrator på alle computerne, og så tilføje brugeren?
Avatar billede screem_brille Novice
11. oktober 2005 - 16:38 #3
det var jo så nok nemmere at give brugeren lokal administrator rettigheder ?
Avatar billede venturer Nybegynder
11. oktober 2005 - 16:38 #4
Man kan nu godt definerer NTFS rettigheder via en GPO.
Det kan dog resulterer i en lidt længere opstartstid af maskinen.
Avatar billede screem_brille Novice
11. oktober 2005 - 16:39 #5
men ellers vilel du jo nok kunen gøre det via en reg fil, eller en bat fil som du kørte via en gpo (er dog ikke sikker, men det burde kunne lade sig gøre)
Avatar billede venturer Nybegynder
11. oktober 2005 - 16:42 #6
Du skal sørge for at kun de maskiner det er relevant for, findes i den samme OU (ikke en gruppe, som du primært bruger til dine brugere.)

For denne OU opretter du så et nyt GPO hvor du finder "Security Settings" under "Computer Configuration".

Jeg mener punktet hedder "File System". Her kan du så angive f.eks. en mappe der hedder "c:\programmer\MitProgram" og for denne mappe definerer et sæt NTFS rettigheder.

Når du angiver mappen, kan du browse den maskine du sidder ved lige nu. Hvis ikke den i forvejen har den mappe du vil ændre rettigheder på, skal du bare "manuelt" indtaste stien.

Jeg sidder og hiver dette her ud af fri hukommelse, så jeg har muligvis angivet en forkert placering af funktionen. Men jeg MENER det er under Computer Configuration / Security Settings / File System :)
Avatar billede venturer Nybegynder
11. oktober 2005 - 16:44 #7
Næsten samme sted finder du for iøvrigt et punt der hedder "Registry" hvor du ligeledes kan definere rettigheder for bestemte punkter i registreringsdatabasen.

Alt efter situationen vil jeg dog være enig med screem_brille at det kan være lettere at gøre brugerne til lokale administratorer. Dog skal dette kun gøres hvis du er helt sikker på hvad du foretaget dig.
Avatar billede Slettet bruger
11. oktober 2005 - 16:53 #8
Okay, tak for hjælpen, nu dæmrer det lidt for mig.

Desværre kan jeg bare ikke indtaste en sti manuelt. Jeg kan heller ikke sætte en manuel registreringsnøgle
Avatar billede venturer Nybegynder
11. oktober 2005 - 17:03 #9
Hm... Så må du oprette mappen på den maskine du sidder ved. Så skulle du kunne angive den.
Samme gælder med registry. Lave en key der er tale om. Sæt din policy. Slet så evt. det du har lavet.
Avatar billede Slettet bruger
11. oktober 2005 - 17:33 #10
Det prøver jeg så.

Jeg har også et andet problem. Når jeg logger på med en domæne-bruger på klienten, tager den lang tid om at indlæse indstillingerne (men kun første gang, der logges på) og anvende indstillingerne (hver gang).

Kan det være en fejl i min server?
Avatar billede Slettet bruger
11. oktober 2005 - 17:33 #11
Jeg tror, at det tager 2-5 minutter at "anvende" indstillingerne.
Avatar billede venturer Nybegynder
11. oktober 2005 - 17:42 #12
Den ventetid du snakker om, er det inden du har "rodet" med rettigheder via et GPO?
I så fald kan det være et DNS problem. Her du mere end én domænecontroller? Bruger klienterne den rigtige DNS server?
Det kan også være fordi du har MANGE GPO indstillinger.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester