15. oktober 2005 - 23:52Der er
23 kommentarer og 1 løsning
Terminal service eller andet godt remote styring
Kan det lade sig gøre at logge ind med Terminal service som den bruger og den session der allerede er logget på, på en Windows 2000 Server? Da der kører nogle programmer som jeg gerne vil kunne administrere over Terminalen.
Eller findes der noget bedre alternativ til Remote Admin og VNC som kører flydene? Mine erfaringer viser at Terminal kører flydene men VNC og RAdmin lagger en del.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Han mener at man ikke kan have en aktiv session lokalt, samtidig med at man er logget på remote.
Dvs. du kan ikke sidde foran serveren fysisk, og følge med på skærmen og se hvad der sker, samtidig med at du er logget på via en fjernforbindelse.
Når man overtager en session, så overtager man den med alle kørende programmer, åbne vinduer osv. Så alt andet en lige, så burde du kunne bruge Remote Desktop, til at løse dit behov!
Hvis du logger på via remote desktop med samme konto som i forvejen er logget på lokalt, så burde du overtage den lokale session umiddelbart!
Jeg skal indrømme at jeg aldrig har forsøgt dette på en Windows 2000 server. Jeg har dog gjort det mange gange på en Windows 2003 Small Buisness og standard Server
lasserasch kommer an på hvordan den er sat op, man kan godt indstilel den så man kun kan fortsætte en session, hvis man logggggge på fra samme computer, og så kan man ikek overtage den session
Og igen, som Screem brille siger, så kommer det lidt an på hvordan din server er sat op!
Faktisk kan du også lave en decideret fjernstyring af serveren, som du ville gøre det med VNC, Dameware eller et andet program! Altså sidde og styre musen og tastatur via din fjernopkobling, og stadig følge med i hvad der sker, lokalt fra serveren!
Det kan du også gøre fra Terminal Service Manager! Men men.... Det har du vel ikke brug for!
Jeg troede bare at hver gang man loggede på med remote så blev der lavet en ny session som blev slettet ligeså snart man logger af igen, men sådan er det jo ikke :)
Jeg tester lige det med at overtage i taskebaren, men tak for hjælpen - vil du også have point lassrasch?
Det er nemligt muligt at installere en ekstra funktion på din IIS, hvis du har sådan en kørende på din Server. Det gør det muligt at lave Remote Desktop Forbindelser gennem en hjemmeside. Jeg kører det selv på alle mine servere, og det fungerer ganske udmærket!
For at installere denne ekstra funktion, skal du gå ind i tilføj/fjern programmer, og så Windows komponenter. Herefter Internet Information Server, og herefter World Wide Web. Her inde under findes der en undermenu, hvor du har mulighed for at tilføje denne funktion.
Det er en rar ting, hvis du f.eks. har en firewall fra dit netværk ud til internettet. Du kan så vælge at lave en simpelt hjemmeside som du hoster et eller andet sted ude i byen. I din firewall åbner du så kun op for IP nummeret, som din udbyders Webserver bruger.
På den måde kan du lave fjernforbindelser ind til din server fra et hvilket som helst sted i verden, og alligevel kun have åben for en IP adresse i din Firewall!
Men om det virker fra en Mac Browser ved jeg ikke...
Jeg har problemer med at få rettigheder over filer som er startet af systemet: http://exp.dk/spm/656585
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.