19. oktober 2005 - 15:27Der er
10 kommentarer og 1 løsning
kopiering af "regler og beskeder"
Hvordan kan man lave en kopi af samtlige de REGLER OG BESKEDER jeg har oprettet og evt. lægge dem ind i et dokument? Jeg har oprettet måske ca. 150 stk og kan efterhånden ikke huske hvilke. At sidde og gennemgå samtlige tager alt for lang tid.
Heysa. Forstår ikke lige dit svar. Jeg er nok klar over at man kan kopiere de oprettede regler og beskeder, men hvordan skal disse kunne lægges over på et dokument som bruges som en checkliste?
Nå ok - det er blot beskrivelsen af reglerne ? Så vil jeg foreslå at du markerer én regel ad gangen. I det nederste hvide vindue kan du se beskrivelse af, hvad reglen gør. Tast ALT+Print Screen samtidigt og indsæt i Worddokument. Gør det for hver regel. Jeg ser ikke andre muligheder.
Hey igen. Ja den metode har jeg forsøgt men det er simpelthen en håbløst opgave. Kan se at jeg har 174 regler som skal håndteres så jeg prøver lige et par andre muligheder af. Vender tilbage med resultatet og tak foreløbig.
OK - husk at være opmærksom på at du kun kan have 32 kb regler. Du kan se størrelsen ved at eksportere dem til fil. Hvis du kommer over de 32 kb, vil nogle af dine regler begynde at fejle. Microsoft kan ikke give nogle hints om hvor meget en regel fylder. Det afhænger at kompleksiteten af reglen. Vil blot nævne det da du skriver at du har MANGE regler.
Tak for oplysningen. Jeg har fundet løsningen på mit problem via programmet clip mate 6.5. Her går jeg ind og markerer hele det hvide felt i regler og beskeder (markøren bliver til et kryds hvor jeg så trækker en ramme ned over det jeg ønsker kopieret) og klikker blot på èn tast i clip mate programmet. Programmet gemmer så billedet som indeholder oversigten over måske 8-10 regler. Herefter kopieres disse direkte ind i word. Alt sammen med få genvejstaster og operationen kan udføres ved at "dele skærmen" i 2 halvdele så mister jeg ikke overblikket. Det tager ca. 25 minutter at lave disse kopier.
Majsmarken - både og. Metoden her er i hvertfald meget hurtige og noget lettere end at skulle lave shots. Har også fundet ud af at clip mate er rigtig godt når der skal kopieres fra nettet.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.