Avatar billede skizo_someone Nybegynder
20. oktober 2005 - 00:54 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Gentoo: hjælp til at få en opstartsrutine lavet til min server

Godaften Eksperter.

Jeg har gennem et stykke tid rodet med en lille server som jeg har valgt at installere Gentoo på som et lille projekt for at blive bedre bekendt med Linux. Det virker til at jeg har fået Gentoo op at køre med KDE samt en række små programmer, jeg har dog et par småproblemer med opstartsfasen da den skal fungere som en server og det ikke er tiltænk at der skal være skærm, mus og tastatur koblet til, der skal det være muligt at fjernstyre den via SSH og VNC. Jeg bruger fra min windows maskine PuTTy og har installeret TightVNC på både server og min windows bærbare og har fint fået det til at virke. Mit problem opstår i at jeg gerne vil have '/etc/init.d/sshd' og 'vncserver :1' til automatisk at blive kørt ved opstart. Et andet problem er at ved opstart så er der ikke noget eth0, først når jeg manuelt kører 'dhcpcd' bliver der oprettet et eth0 - optimalt vil jeg gerne manuelt tildelde eth0 ip adresse da den som sagt skal fungere som server.

Altså, mine 2 problemer er:
1) at få lavet et opstartsscript der gør at sshd og vncserver bliver startet automatisk ved start og gerne så tidligt at hvis serveren går kold og skal genstartes så skal jeg ikke til at koblem skærm osv. til for at få den op at køre igen.

2) fixe problemet med at eth0 ikke bliver oprettet fra start...

På forhånd tak
Christian Rasmussen
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
21. oktober 2005 - 22:22 #1
Du bruger et script, der hedder rc-update. Kan ikke lige navnet på vnc, men du kan se det i /etc/init.d/

rc-update add net.eth0 default
rc-update add sshd default

  Hvis du tilføjer noget du vil af med igen bruger du bare del i stedet for add
Avatar billede skizo_someone Nybegynder
29. oktober 2005 - 19:30 #2
jamen det var jo lige præcist det jeg skulle bruge, takker.
Avatar billede skizo_someone Nybegynder
29. oktober 2005 - 19:30 #3
..opretter du ikke lige et svar btw?
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
29. oktober 2005 - 19:51 #4
Kommer her. Held og lykke med projektet
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester