26. oktober 2005 - 09:47Der er
7 kommentarer og 2 løsninger
Klage over afgørelse for bistands-klient?
Hejsa.
Jeg prøver at hjælpe med en afgørelse, som er meget uretfærdig. Derfor søger jeg steder, hvor der kan indgives en klage over en afgørelse, som en sagsbehandler på et bistandskontor har foretaget, ovefor en person jeg kender.
det ved vedkommenes sagsbehadler (altså en klage vejledning, hvemden skal sendes til osv, det er bestemte retnings linier for den procedure, men held og lykke ;) )
sagsbehandler endda (normalt vedlægges klage vejledning efter en sag er afgjort, så ledes at vedkommende har info til hvordan der klages osv.), men der findes desværre amnge inkompetente sagsbehandlerere (har en veninde som er sagsbehandler, og det er ikke småting hun kan fortælle om hvad der sker *G*)
Du skal be ,din bekendte, om at få en skriftlig afgørelse ,og på denne står der hvordan og hvor en evt. klage skal indsendes,det er til det sociale ankenævn i amtet,(det var så det offentlige).Er din bekendte generel utilfreds med den sagsbehandler vedkommende har,kan der i kommunen spørges om en ny sagsbehandler,dette er ikke altid lige let at få,men som jeg ser det er det med at gå til sagsbehandlerens overhovede,og stille og rolig!!! fremlægge problemet.Håber det har været til en smule hjælp.
Kommunens afgørelse kan ankes til Det Sociale Ankenævn, jvf. § 60 i Lov om retssikkerhed og administration på det sociale område (1). Det Sociale Ankenævns afgørelser kan generelt ikke indbringes for anden administrativ myndighed, men Den Sociale Ankestyrelse kan dog optage en sag til behandling, såfremt sagen har principiel betydning. Det er kun den person, som afgørelsen vedrører, der kan klage til Det Sociale Ankenævn. Hvis sagen ønskes behandlet af Den Sociale Ankestyrelse kan personen, som afgørelsen vedrører - eller kommunen - indbringe sagen. Den Sociale Ankestyrelses afgørelser offentliggøres, da de kan danne præcedens. Kendelserne fra Den Sociale Ankestyrelse er således en afgørende hjælp til forståelsen af, hvorledes de enkelte love skal fortolkes.
Som Screem skriver, skal sagsbehandleren faktisk vedlægge en klagevejledning når der gives afslag. Som det første kontakter du vedkommende sagsbehandler og rekvirerer en sådan klagevejledning. Jeg har selv en del erfaring på det område og det er efter min mening spild af tid :o/ Ofte tænker sagsbehandlerne ikke på menneskerne bag sagerne, men mere på økonomien. Husk at de blot skal holde sig inden for lovens rammer - de behøver ikke at være retfærdige eller tænke på hvad deres afgørelser betyder for det enkelte individ.
Har du tid og lyst, kan du skrive hvad sagen går ud på.
i skal lige bemærke det themom skriver "Du skal be ,din bekendte, om at få en skriftlig afgørelse ,og på denne står der hvordan og hvor en evt. klage skal indsendes,det er til det sociale ankenævn i amtet"
Det er KUN hvis en afgørelse laves skriftlig til en person at der skal være en klagevejledning. hvis den er mundtlig behøver der ikke være klagevejledning.
Jamen du kan altid be om en skriftlig afgørelse...ellers er der masser af hjælp og hente her: http://www.sr-bistand.dk/side.asp?ID=6&Menu=1 ....der har du mulighed for hjælp fra socialrådgivere og jurister,gratis og anonym.
gør som screem_brille siger, og så skynd dig. Der er en tidsfrist, og jeg mener den er på 4 uger. Derefter gider de ikke engang at se din klage.
Synes godt om
Slettet bruger
29. oktober 2005 - 15:00#9
Jeg skal arbejde lidt videre med det - og se hvad jeg kan gøre for hende, som det drejer sig om. Tak for rådene og links og det hele, allesammen. :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.