Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 16:01 Der er 13 kommentarer

Overførsel med firewire problemer. Handycam til Computer

Hej.

Jeg har et videokamera fra Sony (DCR-HC 39E). Tilmed har jeg 2 softwareprogrammer til at overføre mine optagelser til min computer via et firewire stik (DV i den ene ende og firewire i den anden). Normalt sætter jeg bare sikkene i maskinerne og stater et af mine programmer på min computer, og så begynder overførslen af mine optagelser.

Problemet er, at lige pludselig en dag, hvor jeg skal overføre nogle optagelser til min computer, siger begge mine software programmer at de ikke kan finde noget kamera tilsluttet!

Jeg har bemærket at den "dong" lyd der normalt kommer når man tilslutter et USB eller firewire stik ikke kommer.

Jeg har prøvet at gå ind i tilføj hardware osv. men kan ikke få det til at funge.

Er der nogle der ved hvad der kan være galt?

Mvh
Markus
Avatar billede boxer Praktikant
26. oktober 2005 - 16:06 #1
Porten kan være gået itu.
Men prøv lige at gå ind i enhedshåndtering, højreklik på dit firewire og vælg fjern. Genstart derefter PC'en.
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 16:11 #2
Hvor er det lige enhedshåndtering ligger? :D
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 16:18 #3
...Har fundet det ;-)

Prøver lige
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 16:26 #4
Det virker desværre ikke!
Avatar billede boxer Praktikant
26. oktober 2005 - 16:30 #5
Du har vel ikke et andet stik du kan prøve med?
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 16:34 #6
Nej desværre ikke. Har heller ikke nogen anden enhed der kræver et firewire stik... Det kunne jo måske være det der var i stykker.

Kan det være at jeg muligvis skal lede efter en driver?
Avatar billede boxer Praktikant
26. oktober 2005 - 16:42 #7
Måske

Er der udråbstegn ved nogle enheder i enhedshåndtering?
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 16:44 #8
Nej ingen udråbstegn nogle steder...
Avatar billede boxer Praktikant
26. oktober 2005 - 17:13 #9
Du kan godt prøve at opdatere driveren, men jeg tror at den er brændt af - desværre :o/
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 17:22 #10
Hmm... Det er jo ikke så godt :-(

By the way, når jeg går ind i enhedshåndtering og slår porten fra og til, kommer den der "dong" lyd.
Avatar billede boxer Praktikant
26. oktober 2005 - 17:50 #11
Og så virker det?

Da du valgte at fjerne porten i enhedshåndtering og genstartede, fandt Windows da nyt hardware ved opstart?
Avatar billede don_q Nybegynder
26. oktober 2005 - 17:54 #12
Nej det virker stadig ikke. Men jeg fjernede porten i enhedshåndtering og genstartede men uden resultat. Så gik jeg tilbage i enhedshåndtering og slog den til og fra et par gange, og bemærkede at den sagde den der "dong" lyd, hver gang man slog den til og fra. Så jeg tror ikke der er noget galt med porten. Har også kørt fejlfinding på porten, men windows siger den virker fint.
Avatar billede boxer Praktikant
26. oktober 2005 - 18:19 #13
Kan du ikke lige afprøve kamera og kabel på en anden computer? Det kan jo også være kablet eller værre endnu - kameraet.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester