06. november 2005 - 00:19Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Installation af ny XP Pro
En der lige kan klare denne her? Sidder med en vens PC med en piratkopi af XP, han har lige købt en fuld lovlig XP Pro, spørgsmålet er! Kan han lægge den nye ind og registrere den uden af lave en nyinstallation ? Kan det evt klares med en repair med den nye lovlige cd, han er meget ked af at skulle formatere.
Det kan være fordi du har en XP pro SP2 nøgle og den "gamle" er en uden SP1/SP2 Der er nemlig forskel på de tilhørende nøgler.
Så skal du udføre en Repair af Windows XP: Hvis du har din XP cd og din Cd-Key klar, kan du lave en repair. Du mister ikke noget ved det.
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom. Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du; 2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyindstalation) 3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev. 4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) det er her du skal trykke på R.
5: Og du vil nu se, at den laver en helt ny installation, men den beholder alle dine nuværende indstillinger, dokumenter, programmer og skrivebordet udseende er også intakt, men nu skulle du gerne være sluppet af med dine fejl og mangler. Dog skal der gøres opmærksom på at alle updates skal lægges ind igen. Desuden skal nye opdaterede drivere, som man selv har lagt ind, installeres igen.
Ok Haverslev, det er korrekt, det er en version med SP1 og derefter installeret SP2 den nye er en Pro med SP2. Så du mener jeg kan pakke den nye ud - køre en repair og derfra registrere den hos Microsoft i slutningen af installationen
Ja, den pi*at version kører temlig sikkeret med en crack og anden nummerserie i nøgle.
OEM versioner kører med en anden nr.serie.
Skal lige siges, at jeg aldrig har prøvet at gå den vej så der install en OEM version men det kan da komme an på en prøve.
Du kan evt. prøve at gå i kontrolpanel, tilføj/fjern programmer og afinstallere den nuværende SP2 og derefter smide cd i og lave en updatering - skulle være muligt
Når du har fjernet SP2, så ligger du blot cd`en i drevet og lader den starte op, så skulle den gerne selv foreslå en opdatering idet det er en nyere version.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.