Avatar billede hce Nybegynder
15. november 2005 - 23:30 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

er min mac hacked?

hejsa eksperter.
det undre mig lidt at min hardisk nogle gange køre lidt overdrevent. Jeg sad forleden dag og spillede lidt online på min ibook. Lige pludselig begyndte den at køre og selve spillet begyndte at lagge. Jeg loggede af da det var umuligt at spille. derefter mistede jeg total forbindelsen til internettet. Her gik ca 15 minuter og jeg prøvede igen. Efter ca 30 minuter startede showet igen. Jeg syntes bare det lyder lidt sært at min computer kørte selvom jeg havde mistet forbindelsen  begge gange. Eller er det måske et program der er startet og derfor kører selvom forbindelsen er røget. det skal lige tilføjes at da jeg trykkede æble alt esc var det kun finder der kørte selvom macen bragede derud af.

Jeg er ret ny hvad mac angår men er det mig der er paranoid? lyder det ikke som en der hacker?
i hvertfald kan i fortælle mig hvordan jeg kan få af eller bekraftet min teori. er der et program der kan "detect" evt indbrud og er osx firewall god nok?
Avatar billede egonspock Seniormester
15. november 2005 - 23:55 #1
Prøv at se i aktivitetsovervågning (programmer-hjælpeprogrammer->Aktivitetsovervågning) og sorter efter CPU-forbrug.

Hvor meget RAM og hvor meget ledig harddiskplads har du tilbage?
Avatar billede simm Nybegynder
15. november 2005 - 23:58 #2
Det kan være meget, jeg tror dog ikke det skyldes et "indbrud", selvfølgelig kan det ske, men efter min opfattelse er det meget meget sjældent at hackere (crackere) går efter privatpersoner. Nå, tilbage til spørgsmålet. Det kan være styresystemet der rydder op i midlertidige filer, eller at RAM'en er fyldt op, så styresystemet bruger en swapfil på harddisken.

Nu nævner du ikke noget om hvor meget ram du har i.. men selv på en relativt stor maskine, kan det altså ske at maskinen er nødt til at låne noget harddiskplads .. og det koster rent ydelsesmæssigt.
Avatar billede hce Nybegynder
16. november 2005 - 06:17 #3
jeg fix en her til at se på tingene, og det ser ud til at jeg var paranoid heh. men hvad skal man tro når man ikke ved bedre. så der er check på det. Kan i ikke komme med et svar jeg kan give point på :) så deler vi det
Avatar billede egonspock Seniormester
16. november 2005 - 18:15 #4
Det var rart at høre, men kan du fortælle hvad der var galt? Men ingen point for ingenting. Her er et godt, men nørdet Mac-sikkerhedslink:
http://macsecurity.net/
Avatar billede hce Nybegynder
18. november 2005 - 06:13 #5
ventede p at simm og lage it svar...men du får dem bare egonspock :) tak for hjælpen ha' en fortryllende dag
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester