Avatar billede danielbaek Nybegynder
21. november 2005 - 14:18 Der er 2 kommentarer

Enkelt program til videoredigering?

Hej,

Jeg leder efter et simpetl program til at redigere video. Jeg har før prøvet Adobe Premiere, og vil gerne have et program hvor man på samme måde kan markere hvad der skal med fra "rå filen" og trække det ned på en tidslinje over hvad der skal med i den endelige udgave.

Det skal ikke kunne andet end at klippe en masse sekvenser pænt sammen (rå filerne er fra et digitalt videokamera) og evt. gøre så den endelige fil kan brændes ned på en dvd der kan afspilles i en normal dvd afspiller. Det sidste er ikke et krav, da der jo sikkert er massere af programmer der kan gøre dette.

mvh.
Daniel
Avatar billede johnstigers Seniormester
21. november 2005 - 14:33 #1
Bruger selv Ulead DVD Movie Maker.
Det er nemt.
Avatar billede ove.c Nybegynder
21. november 2005 - 16:14 #2
Moovie maker ligger på xp - og er på den måde gratis - hvis du vil have andre meninger fra en flok nørder så læg også dit spørgsmål ind på www.davk.dk
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester