21. november 2005 - 22:40Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Problemer med hjemmenetværk
Skulle lave en mindre netværk hos en ven og troede at jeg havde helt styr på det - har gjrot det flere gange før, men fik problemer. En bærbar og en stationær er på internettet via en router, som uddeler ip-adresser til de to computere. Dette fungerer. Jeg slog al firewall fra og kunne derved pinge compouterne fra hinanden. Imidlertid kunne jeg ikke finde computerne på ip-adresse eller navn - heller ikke med søg-funtionen. Computerne har XP (den ene prof den anden home) Jeg glemte at tjekke om begge har SP2. På begge har jeg kørt guiden "kontonetværk" og har derved oprettet en arbejdsgruppe 'mshome' Er der nogen forslag til hvordan jeg kommer videre!!
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Du skal installere den service der hedder QoS-pakkeplanlægning. Hvis den ikke er installeret kan man ikke finde den anden computer. Det gør du ved at åbne denne computer > klik på netværkssteder i venstre side > klik på netværksforbindelser i venstre side > højreklik på dit internet forbindelse (f.eks. LAN-forbindelse1) > Vælg egenskaber > klik på installér > vælg services (mener det er den ellers er det protokol) > Vælg QoS... > Tryk installer. Så skal du bare genstarte og så skulle det virke.
kenp -> faktisk var det den med deling af fil- og udskrift. Man skal bare være opmærksom på at der både i firewallen og på selve netkortets egenskaber skal slås fil- og udskriftdelig til. Så på en måde var det jo løsningen på problemet, hvis du vil have de point! /Ole
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.