25. november 2005 - 14:46Der er
13 kommentarer og 2 løsninger
Trådløst netværk ?
Jeg har lige fået en bærbar pc og i den forbindelse ville jeg købe et eller andet trådløst, så jeg kan bruge den på nettet + modtage mail, lige meget hvor jeg befinder mig i huset. Men hvad skal jeg kigge efter ? Det skal helst være godt,stabilt og billigt. Og så må det også gerne være let at installere :o)
Jeg ville gå efter Linksys. Det er til at have med at gøre, både prismæssigt og konfigurationsmæssigt. Jeg synes også rækkevidden er god. Vælg evt. en enhed med indbygget IP-telefoni-adapter, det er jo ved at være moderne...
usb nøglen virker som modtager/sender af den trådløse forbindelse. Fordelen ved brug af en sådan er at den via et usb kabel kan anbringes på et godt modtagested f.eks. lidt oppe i.f.t. computeren og så er den nem at flytte rundt til andre computere.
hr.usb, hvis jeg har forstået dig korrekt, så sætter jeg routeren oppe ved min pc og så sætter jeg usb nøglen i min bærbare og kan så bruge internettet/mv rundt omkring i huset på den bærbare eller er der noget som jeg har misforstået ?
rigtigt forstået. Men vær opmærksom på at vægge i huset kan dæmpe signalet lidt afhængigt af hvilket materiale væggene er lavet af. Derfor kan det være en fordel med usb-adapteren at du kan "fjerne" den lidt fra din bærbare.
Jamen nu har jeg købt en router, fandt en hos computer city D-link 524,så jeg håber at den dækker vores behov herhjemme. Men tak for jeres forslag, smid lige et svar, så kan i dele point, men TAK for jeres svar.
åhhhhh nej, nu har jeg skrevet et password på den første side da jeg skulle installere routeren, og nu kan jeg ikke komme videre, har nok trykket en forkert tast da jeg lavede mit password, så hvad gør jeg nu ????????
det er egentlig et nyt spørgsmål, men svaret er enkelt. Lav en Reset af routeren. Hold reset inde i ca. 10 sekunder eller hold reset inde, mens du sætter strøm til routeren. Så skulle den nulstille det hele
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.