Avatar billede xenool Nybegynder
26. november 2005 - 12:33 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

TKIP og AES

Hvad er forskellen på Tkip og AES?
Avatar billede Slater Ekspert
26. november 2005 - 13:31 #1
At det er to forskellige ting. TKIP er en protokol til at sende data over netværk, som benytter den temmelig svage Rivest4 kryptering.

AES, bedre kendt som Rijndael, er en af de stærkeste former for symmetrisk kryptering i dag, og min personlige favorit, når jeg skal kryptere dokumenter. Den er dog også lidt langsommere end Rivest4.
Avatar billede xenool Nybegynder
26. november 2005 - 14:40 #2
så det giver altså ikke en dårligere trådløs forbindelse at bruge aes ?.
men bare et stærkere beskyttelse ?
Avatar billede Slater Ekspert
26. november 2005 - 14:55 #3
Det giver stærkere beskyttelse, ja. Men tager muligvis noget af din hastighed, fordi krypteringen tager længere tid at udføre.

Valget kommer an på hvor sensitive data du sender. Du skal ikke tro at brugen af Rivest4 er det samme som at stille sig ind på rådhuspladsen og skrige dine hemmelige oplysninger ud - det kræver stadig en indsats fra en hacker.

Men Rijndael er til dato en af de få krypteringer, der aldrig er blevet brudt ved bruteforcing. NSA og CIA bruger Rijndael til deres tophemmelige dokumenter.
Avatar billede xenool Nybegynder
26. november 2005 - 14:58 #4
jamen giver det også dårligere forbindelse til de trådløse computere der er på ?. Eller går det bare lidt langsommere ?
Avatar billede Slater Ekspert
26. november 2005 - 15:07 #5
Nej, forbindelsen er den samme. Hvis de understøtter AES, er forbindelsen lige så god.
Avatar billede xenool Nybegynder
26. november 2005 - 15:08 #6
godt så mange tak...Kan du så ikke lige skrive svar så jeg kan give dig dine point :-)
Avatar billede Slater Ekspert
26. november 2005 - 15:15 #7
Kan jeg da godt :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester