23. april 2001 - 11:14Der er
24 kommentarer og 1 løsning
hitTest commandoen
Jeg sidder og leger med flash5 nye hitTest commando. Jeg vil lave et enkelt spil med et rumskib der skyder nogle andre unde rumskib der svæver rundt. Jeg kan bevæge mit rumskib og få det til at skyde. Jeg kan bare ikke få de onde skibe til at springe i luften når de bliver ramt. Jeg har sat følgende action in på min laser der bliver skudt ud af mit rumskib:
hvor \"cv\" er skibet der skal rammes og \"explosion\" er min mc af det eksploderende rumskib. Det sker bar ikke noget når det bliver ramt. Er der nogen der har et forslag.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg har lagt min ekplosion mc så jeg kan se den på minns cene mens jeg prøver at få det til at fungere. Når cv bliver ramt, forsvinder min eksplosion mc fra skærmen, som om der er noget galt med ekplosions mc\'en. Den består bare af en motiontween med en stop funktion i første fram.. underligt??
\'With\' bruger jeg for at \'tale\' ind til MC\'et. Number bruges til at fortælle programmet at det er tal der arbejdes med. De tal jeg har sat på er for at tilrette x og y kordinaterne, dine objekter lå nemlig tilfældige steder i clippet, og det havde jeg ikke lige tid til at tilrette, så jeg sprang lige over hvor gærdet er ... ;-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.