Damgaard C5 Light
Et skud langt ude, men \"ohne satz kein gewinn\" :)Jeg går og overvejer en C5 Light løsning da jeg efterhånden får flere bilag og fakturaer ind i \"bixen\".
Mit problem består i at jeg \"forhåbentligt\" snart er landflygtig og opretter et GmbH i Schweiz. Dette tillader mig mere at være \"verdensborger\" end at være momset i lille DK med de love og regler det medfører.
Jeg går ikke ud fra at regnskab m.v. er ens for alle lande så spørgsmålet går ud på om nogen har erfaring indenfor dette område, altså regnskab på udenlandsk ? I mit tilfælde op imod Schweizer systemet men med program på helst engelsk (alternativ dansk). Jeg er allerede igang med indledende forhandlinger med advokater og banker dernede, men det kan jo være der er billig hjælp på hjemmemarkedet.
/ Lars
www.ljweb.dk
