Avatar billede aero Nybegynder
04. december 2005 - 19:47 Der er 1 kommentar og
2 løsninger

menu vurdering

Hej

Ved ikke om det lige skulle have været i en anden kat. men omfatter jo bare en mening ikke det store kendskab til flash.

Jeg har lavet en flash menu som jeg gerne vil høre lidt meninger om, kan nemlig ikke finde ud af hvad jeg skal.

menuen ligger her:
http://www.billundfodbold.dk/site/

jeg har flg jeg har tænkt på.
1. Skal jeg når man laver en mouseover gøre så selve hovedemenu punkterne fader ind og ud !?

2. Sub menuerne skal de være hvor de er eller skal de stå under det hovedepunkt de høre til !?

3. Skulle jeg evt under subpunkterne lave en lille tekst i grønd eller blå skrivt der laver en kort forklaring af punktet man er ved at klikke på, altså som påvirkes af mouseover !?

4. Skal jeg lave noget hvor der evt kommer en lille animeret bold frem, da det har noget at gøre med fodbold !?

5. Synes i at menuen passer godt ind i resten af layouted !?

6. Har i noget der kunne være rart at se på/kunne hvis i var en besøgende og brugte menuen !?

Jeg er ved at lave sitet til den klub jeg er træner i og spiller i det er ike noget jeg tjener noget på men vil gerne have at klubben har et site der er præsentabelt udaftil. så vil gerne have så menet ris og ros nu også gerne for selve sitet inden jeg går videre.

Skal siges at jeg ingen uddannelse inden for kodning har eller har været på kursuser men har lært en del fra brugere her på sitet og andre steder og synes det er et spændende område så bruger en del fritid på at kigge på Flash/Asp/html/css/access men ved at der er meget at lærer så godt der findes et site som dette ^^

men hvorfor har jeg så lavet dette spm. til 200 point...jo fordi jeg tror jeg forhåbentligt får en del feedback så jeg kan accepterer en del svarende så de 200 point bliver delt ud.

Husk når du ligger en kommentar så lav det venligst som svar hvis du vil være i den pulje som deler pointsne.

TAK fordi jeg måtte bruge din tid.....
Avatar billede old-faithful Praktikant
05. december 2005 - 02:37 #1
1. Jeg synes det virker fint. Du kunne evt. prøve med en kort fade-effekt, men jeg synes ikke det er strengt nødvendigt.

2. Jeg synes at submenuerne burde komme frem umiddelbart under "hovedknappen", evt. i form af en (vertikal) liste. Det er mere praktisk når man skal klikke sig rundt på siden.

3. Underpunkterne er efter min mening sigende nok, og du behøver ikke at lave nogen forklaringstekst. Hvis du alligevel vil have forklaringstekst på, skal du nok passe på at det ikke kommer til at rode designet til. Du kunne evt. bruge statusbaren til at vise hint-tekst (hvis flash har en sådan funktion ;-))

4. Mht. en animeret bold er det en udmærket idé, så længe bolden ikke farer for meget rundt og distraherer. Om muligt kunne du lave en langsomt roterende (3d) fodbold, hvis du har erfaring med 3d effekter. Bare pas på at der ikke er alt for meget bevægelse, da det kan virke irriterende for en bruger.

5. Menuen passer fint.

6. Jeg kan ikke umiddelbart komme på noget som mangler. De forskellige informationer ser ud til at være godt dækket. Du kunne evt. prøve at kigge på lignende sider for at finde inspiration, eller måske få nogle venner til at afprøve siden og give ris og ros...
Avatar billede aero Nybegynder
18. december 2005 - 21:36 #2
ingen stor respons vil du lægge et svar så deler vi
Avatar billede old-faithful Praktikant
20. december 2005 - 00:25 #3
Oki...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester