Jeg har en computer som opfører sig lidt mystisk. Det startede med at den lavede fejl i skærmbilledet. Små grønne prikker rundt omkring, også under opstarten. Efterfølgende begyndte den at gå ned under opstarten lige der hvor den skifter opløsning. Nogen gange går den bare i sort. Andre gange starter den op, men er sløv og der er fejl i skærmbilledet. Den kan næsten starte i fejlsikret tilstand hver gang, men stadig med fejl i skærmbilledet. Kan der være noget galt med grafikkortet eller noget i den retning? Har opdateret driveren til grafikkortet, hvilket ikke rigtig hjalp.
Det kan sagtens være dit grafikkort der er defekt. Prøv at gå i enhedshåndtering, højreklik på grafikkortet og vælg fjern. Genstart. Tjek om det virker inden du opdaterer driveren.
Skal også lige finde en og låne et grafikkort af, så jeg kan få testet det.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.