I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Sært...jeg har en side med 5 udfaldskrav, og 1 side med beskrivelse af 5 film. Jeg vil gerne sende eller lægge til download hvis du er interessret, og det er i orden med foxmulder58.
Anyway...jeg har ladet mig fortælle at ting der er forskellige "i virkeligheden" skal i hver sin tabel. Det er kun en meget overordnet tommelfingerregel!!!
Men det kan godt bruges i det her tilfælde. En tabel til skuespillere, instruktører, lande osv. Der er lagt op til et par mange-til-mange relationer, både med skuespillere og ved lande.
PS! dokumentet er ret stort (1,46 MB) man skal nok lige give dette en smule tid!
mvh mads
Synes godt om
Slettet bruger
16. december 2005 - 09:39#15
Det er jo smart at have så meget som muligt med i hovedtabellen, men man ønsker jo ikke flere linier omkring den samme film. Derfor alle oplysninger, som er entydige i hovedtabellen:
tblFilm idFilm Titel Premiere Handling Årstal
og så lave en tabel til hver af de data, som forekommer mere end en gang:
tblMedvirkende idMedvirkende idFilm Navn
tblGenre idGenre idFilm Gengre
tblLand idLand idFilm Land
tblInstruktion idInstruktion idFilm Instruktion
Ud over dette ønsker du måske at have nogle tabeller, som du kan bruge til at rullemenuer osv, når du skal udfylde en formular. Disse tabeller vil indeholde de valgmuligheder du ønsker:
tblVælgLand Lande
tblVælgGenre Genre
Så skulle der være nok til at du kan løse opgaven!~)
Ps. det vil nok være en god ide at kigge lidt på Thomas Jepsens dynamiske søgning, jeg prøver lige at finde adressen...
hehe..ja det er klart. Jeg er ikke særlig erfaren når det kommer til opbygning af databaser. Men hvis en skuespiller kan medvirke i flere film, og en film kan have flere medvirkende, så er da nærliggende at tænke i de baner :D
men jeg tror jeg laver databasen og ser om der ikke er en der kan se om denne er ok?
Så jeg må håbe der er en der kan hjælpe for lidt point ?
mvh mads
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.