Avatar billede *n.k.i.a.*_freeman Nybegynder
02. januar 2006 - 00:44 Der er 5 kommentarer

Hjælp mig underlig problem med mit net.

Jo jeg har et problem med mit net nu er det sådan at jeg nyder at spille et spil som hedder World of warcraft men nu kommer det som jeg skal have hjælp med når jeg spiller det på min computer så kommer mine ms op på 4k+ normalt er 30-200ms jeg har et dlink adsl modem og en dlink adsl router DI-624+ har prøvet at geninstaler min pc og har også by passet min router har også en anden pc som det køre fint på og mit net er også fint jeg kan downloade fint og det går også hurtigt med hjemme sider.. hvad kan jeg gøre kan det være mit net kort? nej da for jeg kan komme ind på denne hjemmside. hjælp hvad kan jeg gøre?
Avatar billede plazm Nybegynder
02. januar 2006 - 00:54 #1
Det kunne jo være serveren som du spiller på som er overbelastet og ikke svarer med det samme, eller også kan det være at et knudepunkt i linien fra paris til dig der er gået ned og informationerne så skal en længere vej for at komme til dig.
Avatar billede *n.k.i.a.*_freeman Nybegynder
02. januar 2006 - 00:56 #2
nej det er ikke det for jeg har som sagt en anden pc ved siden af mig som jeg kan logge på og der virker det helt fint.
Avatar billede *n.k.i.a.*_freeman Nybegynder
02. januar 2006 - 01:21 #3
Ps har prøvet at opdater driveren til mit netkort. intet stadig underlige spikes.
Avatar billede *n.k.i.a.*_freeman Nybegynder
02. januar 2006 - 11:17 #4
KOm nu hjælp mig hvad skal jeg gøre?
Avatar billede jacla Nybegynder
13. marts 2006 - 02:08 #5
Der findes flere utillity programmer til at se netværks-trafik såvel Internet som LAN trafik.

Se linket http://people.ee.ethz.ch/~oetiker/webtools/mrtg/ Et rigtigt godt program.


Sørg for at dine netkort begge kører enten ½ / hel duplix. Undgå auto mode, så skal netkortene kommunikere mindre.

Personligt vil jeg vælge ½ duplex til spil.

(Når den en pc sender data lytter den anden)


Mvh

Jan C
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester