Avatar billede kongfjong Nybegynder
05. januar 2006 - 21:07 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Tips til optimering af koden

Hey;

Jeg har en side, som kører rimeligt sløvt. Jeg har selvfølgeligt forhørt mig hos udbyder omkring hastigheden, og hos en enkelt kodeekspert om hvad der kan være galt. Denne mente at det var koden, og derfor kunne jeg godt tænke mig at vide, om nogle kunne give mig en top 5 med tips eller lignende omkring hvad jeg kan gøre for at gøre koden 'hurtigere':)
Avatar billede dimsushi Nybegynder
05. januar 2006 - 23:49 #1
Hvis vi ikke ved hvordan du har skrevet din kode er det jo svært at sige noget. ;)
Avatar billede kongfjong Nybegynder
06. januar 2006 - 01:22 #2
Det er self korrekt, tænkte også mest på generelle tips/huskeregler:)
Avatar billede fangel Nybegynder
14. januar 2006 - 23:03 #3
Der er et par

1) Brug kun OB hvis meget nødvendigt, hvis din nødvendighed er "ellers kan jeg ikke sende headere nederst i mit script, så omstrukturer"

2) Brug få "echo" kald, det går hurtigere at "appende" indhold til en variabel, og udskrive variablen tilsidst frem for mange kald til echo

3) Ved brug af foreach, så overvej en array_keys struktur for at undgå at skulle klone variabler først

4) Brug så mange som overhovedet muligt at phps indbyggede funktioner - led grundigt i manualen efter funktioner, for mange fx tekst-behandlings funktioner findes faktisk allerede. PHPs indbyggede funktioner kører mange gange hurtigere end hvis du selv skulle lave en tilsvarende i PHP

5) Overvej at brug en PHP-accelerator som fx Zend-Accelerator, eAccelerator osv

Udover det, så er det meget specifikt på scriptet...

Morten
Avatar billede kongfjong Nybegynder
15. januar 2006 - 14:59 #4
Er ikke helt med på hvad OB er:)

Hvad kunne et eksempel på en indbygget php tekstbehandlinds-funktion være? Er ikke helt med på hvad du mener her?

Hvordan bruger man en PHP-accelerator? Ligger man den op på serveren?
Avatar billede fangel Nybegynder
15. januar 2006 - 15:04 #5
OB er Output-Buffering (http://dk2.php.net/manual/en/ref.outcontrol.php)

PHP Accelerator skal installers på webserveren - man skal altså have rimelig kontrol over serveren før man kan benytte det

Med indbyggede tekstbehandlinds-funktioner, så kan det fx være ting som "wordwrap", en funktion der gør dig istand til at indsætte en bestemt string efter hver X karaktere... mange ville måske lave en sådan funktion selv, men den findes faktisk i php - med navnet workwrap sjovt nok...

Morten
Avatar billede kongfjong Nybegynder
25. januar 2006 - 18:58 #6
Okay, jeg bruger så ikke ret meget OB om noget overhovedet kan jeg se:)

Jeg tror mere mit problem er mine udtræk af data fra min MySQL database:)

Men jeg har i hvert fald taget det forslag til mig med at appende til en variabel og så udskrive til sidst:)
Avatar billede kongfjong Nybegynder
28. juni 2006 - 14:28 #7
smider du evt et svar fangel;)
Avatar billede fangel Nybegynder
28. juni 2006 - 16:50 #8
pyt skidt.. jeg har nok point...
Avatar billede kongfjong Nybegynder
28. juni 2006 - 18:21 #9
He ok:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester