Avatar billede ozzi Nybegynder
09. januar 2006 - 15:47 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Automatisk sluk af PC

Jeg har en PC som er opgraderet fra Win98 til XP Pro. Efter opgraderingen slukker min PC ikke længere automatisk når jeg afslutter Win XP. Hvad kan jeg gøre for at genskabe denne funktion?
Avatar billede Slettet bruger
09. januar 2006 - 15:53 #1
Det gør du under power management i control panel. Du skal sætte CPU power management til automatic (kan findes under advanced når du kommer ind i power management).

Skal ikke kunne sige, om det er helt den fremgangsmåde du skal bruge på din PC da jeg har IBM driver med andet interface til dette, men prøv dig frem.

Vh Mathias.
Avatar billede halifax Nybegynder
09. januar 2006 - 15:59 #2
Kontrolpanel - Strømstyring - fanebald Avanceret. Sørg for den står til "Sluk computer....." når der trykkes på Afbryderknappen.
Det skulle også slukke den, når Win lukkes ned.
Avatar billede ozzi Nybegynder
09. januar 2006 - 16:05 #3
kvadratrodenaf1 : Jeg har ikke denne mulighed :-(
halifax : Jeg har ikke denne mulighed under Avanceret :-(

Andre gode forslag?
Avatar billede michael_mortensen Nybegynder
09. januar 2006 - 16:05 #4
Led efter noget der hedder APM Eller Avanceret Strømstyring under Egenskaberne for strømmen, det skal aktiveres..
Avatar billede peet49 Nybegynder
09. januar 2006 - 16:40 #5
Halifax - dit svar hjælper kun, hvis APM er aktiveret i strømstyring.
Avatar billede peet49 Nybegynder
09. januar 2006 - 17:59 #6
Når man afviser svar, begrunder man hvorfor.
Avatar billede ozzi Nybegynder
09. januar 2006 - 18:11 #7
Som allerede skrevet i ovenstående har jeg ikke de mulighedeer under strømstyring som der henvises til. Jeg antager valgmulighederne der fremkommer er forskellige alt efter hvilken hardware maskinen er strikket sammen af. Jeg har tjekket på 3 andre maskiner. Ingen af disse har identiske muligheder i dialogboksene, men de er heller ikke ens hvad angår motherboard fabrikat, grafikkort, bios version, m.m.

Tak for de svar der allerede er kommet, men de har ikke kunnet bruges, endnu.

Er der nogen der har et godt forslag så sig endelig til.

Maskinen har et ASUS motherboard med et ATI grafikkort og et Intel EtherExpress netkort. Processoren er en Intel PIII 450 MhZ og der er 1028 Mb RAM. Maskinen er tæt ved 8 år gammel men kører uden problemer med XP Pro som jeg opgraderede til for ca. 1 år siden.
Avatar billede halifax Nybegynder
09. januar 2006 - 18:22 #8
Tjek lige at APM er aktiveret i BIOS.
Avatar billede ozzi Nybegynder
13. januar 2006 - 09:32 #9
lukker
Avatar billede halifax Nybegynder
13. januar 2006 - 12:40 #10
ozzi - Ingen bliver klogere af at du bare afviser svar og selv tager point retur! Ingen kan se om du fandt en løsning heller.

Du kommenterer ikke engang det sidste om APM (Power Management) er aktiveret i BIOS.

Men vi takker fordi vi måtte bruge vores tid på dig.
Avatar billede ozzi Nybegynder
13. januar 2006 - 13:19 #11
Jamen Halifax. Selvfølgelig er APM aktiveret i BIOS. Funktionen jeg har mistet virkede da maskinen kørte WIN98 men ikke efter opgraderingen. Det har jeg ovenikøbet skrevet tidligere. Så hvorfor skulle jeg tjekke det igen?

Jeg takker alle der har ulejliget sig med at komme med gode fornuftige forslag til at løse problemet. Problemet er ikke løst, men når spørgsmål står åbne og ubesvarede bliver man jo også svinet til for ikke at lukke sine spørgsmål igen.

Jeg er ked af jeg ikke kunne bruge dine forslag. Jeg håber jeg får mulighed for at give dig point ved en anden lejlighed, selvfølgelig under forudsætning af at du kommer med et brugbart svar.
God weekend til Eksperterne.
Avatar billede peet49 Nybegynder
13. januar 2006 - 13:28 #12
Så mangler du chipsetdriver til bundkortet, samt grafikkortdriver.
Avatar billede ozzi Nybegynder
13. januar 2006 - 14:29 #13
peet49 : Jeg havde lige kørt en opdatering på disse inden jeg lagde mit spg., så det er heller ikke her problemet ligger (tilsyneladende), men tak for forslaget.
Avatar billede halifax Nybegynder
13. januar 2006 - 17:17 #14
"Jamen Halifax. Selvfølgelig er APM aktiveret i BIOS. Funktionen jeg har mistet virkede da maskinen kørte WIN98 men ikke efter opgraderingen. Det har jeg ovenikøbet skrevet tidligere."

Ovenstående havde jeg bemærket, FØR kommentar om lige at tjekke BIOS, og der må jo være en årsag til at fx. råd den 09/01-2006 15:59:06 ikke optræder hos dig.

BIOS skal understøtte ACPI og/eller APM og teknologien virker ikke helt på samme måde som i Win98, der ikke har en hall.dll fil. Der skal så lidt til at se efter og på mig virker det lidt arrogant blot at skrive "Så hvorfor skulle jeg tjekke det igen?" - Nææ såmænd, hvorfor skulle du det. Endelig kan vi ikke vide om du havde været ved at tjekke BIOS inden opgraderingen fra 98 og "noget" måske var misset. Who knows......
-----------------

Du kunne prøve om denne setting i reg.databasen gør nogen forskel:
PowerdownAfterShutdown og sætte værdien til 1 under nøglen

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Winlogon

Rådet er på eget ansvar.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester