Avatar billede Claus Mester
12. januar 2006 - 15:59 Der er 10 kommentarer og
2 løsninger

Div, med tekst, problem

Hej eksperter

Kan i svare mig på, hvad der går galt her
http://flygenrings.dk/new/adhd.php

Det er meningen at teksten/diven skal løbe vertikalt ned uden at fylde siden ud til venstre.

Håber!

vh nicolaus
Avatar billede Claus Mester
12. januar 2006 - 15:59 #1
Avatar billede roenving Novice
12. januar 2006 - 16:10 #2
Jeg kan ikke se, hvor du placerer din rightmain-div ?-)
Avatar billede Claus Mester
12. januar 2006 - 16:18 #3
Åhh - god damn :o)
Sådan der - en lille float og så kører det.
Tak :-)
Avatar billede roenving Novice
12. januar 2006 - 16:20 #4
Velbekomme '-)
Avatar billede Claus Mester
12. januar 2006 - 16:28 #5
Og alligevel ikke:-( Fungerer kun delvist i FF har også forsøgt med position: absolute/relative.
Avatar billede stich Nybegynder
12. januar 2006 - 16:37 #6
Giv den en fast bredde.
Avatar billede Claus Mester
12. januar 2006 - 16:43 #7
stich > du har ret. Nu virker det - definitivt.

Tak for hjælpen d'herrer.
Avatar billede roenving Novice
12. januar 2006 - 16:49 #8
-- og jeg takker for point ;~}
Avatar billede stich Nybegynder
12. januar 2006 - 17:18 #9
Fint! Og tak for points.

Forresten en dejlig anvendelig side, og udmærket artikel om ADHD (selvom mit sammenligningsgrundlag for at sige det er noget nær nul). Mens jeg læste den, sad jeg og tænkte: "gad vide om jeg har det?" (ok, nærmere *har haft*), men gik ud fra sandsynligheden for det trods alt næppe var særlig stor, når det kom til stykket. Indtil jeg læste: "Flere internationale undersøgelser ser ud til at vise, at mellem 2 og 5 % af alle skolebørn, har ADHD i svære eller mildere grad.". Nu er jeg nærmest ikke i tvivl længere: ADHD, i en ret mild form, skyder jeg på. Live and learn. :-)
Avatar billede Claus Mester
13. januar 2006 - 00:57 #10
Tak for ros - det kan en (relativ) newbie altib bruge :-)

Efter jeg har kigget lidt på din hjemmeside, ser det umiddelbart ud til, at du har et rigtig pænt indblik i webdesign. Så hvis du har overskud og lyst, er jeg meget modtagelig for konstruktiv kritik!

*Off topic*
ADHD er meget udbredt - mere end mange tror. MEN - det er vigtigt at lave en til-bunds-gående undersøgelse for at stille en diagnose, da ADHD har overlap med mange andre mentale lidelser og i øvrigt i vid grad kan forveksles med almindelig rastløshed.

Uden at kende dig og uden andet belæg end din "profil" her på eksperten og din hjemmeside, ville jeg umiddelbart ikke tro at du er ramt af ADHD. Måske af så meget andet ligesom de fleste af os ;-).

Hvis du ønsker at dykke en tand dybere, kan jeg da henvise til ADHD foreningens to rigtig gode og fyldestgørende pjecer "Børn/Voksne" med ADHD. Dem finder du her http://www.adhd.dk/v3/index.php?option=content&task=view&id=17&Itemid=67
Avatar billede stich Nybegynder
13. januar 2006 - 09:26 #11
Tak. Well, man kan jo altid finde noget at brokke sig over, uanset hvem, og hvor mange, der har lavet siden. Men jeg gætter nu på du har brugt et utal af timer på at lære webprogrammering (sådan en dejlig kommentar, for det vil de fleste nikke genkendende til, uanset hvor mange år de har rodet med skidtet :-)), for i betragtning af at det er en hobbyside (ligesom min), synes jeg den har mange gode elementer, fx siden om det tekniske, og den følger pænt standarderne. Jeg bryder mig dog ikke om nifty-corners teknikken (nok fordi selve designet ikke er det der betyder i mit hoved), men rent semantisk kan man jo ikke udsætte noget på den.

Jeg har dog et par ting jeg synes du bør overveje:
- lidt større menupunkter var måske
- <strong>11.1.2006 ... </strong> <- læs http://weblog.philringnalda.com/2005/11/06/strong-is-not-a-better-b
- ville være rart med en hjælpetekst (title-attributten) til de to billeder til højre, i toppen af siden (når man laver et mailto-link skal det også helst fremgå meget tydeligt at det er et sådant, det må jeg indrømme jeg ikke var, indtil jeg havde hoveret det)
- mellemrum før generator-meta-tagget bliver lukket, for bagudkompabilitetsgrunde (jo, det er sikkert totalt ligegyldigt...)

Derudover synes jeg du bør kigge lidt på at bruge subselectors, fx "ul.navigate li", på den måde kan du slippe for at skulle tildele alle li-elementerne en klasse, da den vil matche alle li-elementer der er descendant til ul.navigate elementet. Og så bør du måske samle lidt flere selectors (foo, bar, baz {}), de steder hvor de har samme styles - også selvom det ikke nødvendigvis er dem alle. Der er intet i vejen med at have den præcist samme selector to gange. Få evt. fat i webdeveloper-udvidelsen til Firefox, hvis du da ikke allerede har den, for at forsøge det; med dens indbyggede EditCSS, kan man sidde og lege med CSS'en, og se virkningerne, uden ændringerne bliver gemt.
Og hvis det ikke giver alt for mange problemer, så brug en strict-doctype i stedet.

Så tvivler jeg forresten på du gør brug af en database, det er måske næste skridt i server-programmeringen du bør kigge på (selvom jeg naturligvis ikke aner hvordan den del af siden ser ud).

Hehe, ja vi har vel alle hørt om, hvordan folk der læser en lægebog, pludselig tror de er dødeligt syge (http://hypokonder.dk/ :-D). Jeg går også ud fra, at de fleste vil kunne genkende flere af ADHD-symptomerne ved sig selv, og af samme grund tror jeg også hele min familie vil mene jeg ikke er/har været 'ramt' af det. Ikke desto mindre synes jeg der er lidt for mange af tingene der passer alt for godt på mig -- men jeg skal nok undlade at sidde og fortælle historier om mit liv, i denne omgang. :-)
Det er jo desuden ikke noget jeg ligefrem ønsker jeg har, og det betyder umiddelbart heller ikke det store, for jeg tror absolut ikke jeg har brug for medicinsk behandling (hvad andre folk så end påstår :-D), 'omverdenens accept' e.l.
Men tak for linket, om ikke andet er det interessant nok at læse om.

Eftersom din ælste søn har ADHD (i en forholdsvis høj grad, synes jeg at kunne fornemme) vil jeg dog slutteligt lige nævne, at mine forældre flere gange har fortalt hvor meget roligere og koncentreret jeg blev, efter jeg var begyndt at spille skak(!). Det kunne I evt. overveje at få ham til prøve, hvis han da gider, og der velogmærke er en klub i nærheden (http://skoleskak.dk/). Men ok, efter min mening burde alle lære dette fantastiske spil, so go figure... ;-)

Uha, det blev langt.
Avatar billede Claus Mester
13. januar 2006 - 12:16 #12
Fortsætter tråden privat :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester