14. januar 2006 - 23:28Der er
7 kommentarer og 1 løsning
En masse spørgsmål til Media Center
Hejsa
Så har jeg endelig installere min ny indkøbte XP Media Center med et Hauppauge 500 dual tvtuner kort med fjernbetjening. Jeg har dog en del spørgsmål som jeg håber I kan hjælpe med.
1. Den henter fint programguider fra DR, men ikke TV2, hvorfor?
2. Jeg har sat lyden fra computer over i min aux indgang i min surround forstærker, men når jeg ser dvd så er lydsporet med deres stemmer meget lavt, hvorimod det er højt på baggrundsmusik osv. Hvis jeg sætter det samme kabel over i min bærbare og afspiller dvd'en der så er stemmesporet ligeså højt som resten. Hvorfor?
3. Inden jeg starter media center, kan jeg så ikke bruge fjernbetjeningen til at "styre" musen med? Nogle guider hvis man kan?
4. Hvis min pc sættes i stand-by via tryk på fjernbetjeningen, starter den så selv hvis den er sat til at optage?
5. Kan man ikke høre netradio via Media Center eller er det "kun" almindelig radio?
6. Er der en guide et sted til alle knapperne på fjernbetjeningen?
Det tror jeg var det i første omgang. På forhånd tak.
1. Har du prøvet at redigere navnet for kanal og valgt TV 2 Danmark?
3. Det tvivler jeg lidt på. Har du købt det særlige MCE keyboard? Jeg benytter selv et alm. keyboard og mus. i MCE bruger jeg kun fjernbetjening.
4. Ja, det skulle den da meget gerne. Men for ikke at blive skuffet, så ville jeg nok teste, så du ikke mister en vigtig optagelse.
5. Under Radio søger den på dit Rabio bånd, så der må det kun være alm. Radio, men måske kan man sætte det andet end et sted. Det har jeg endnu ikke fundet.
1. Nej... altså du mener at jeg skal kalde det TV 2 Danmark i stedet for ?
3. Nej jeg har slet ik andet end Fjernbetjeningen tilsluttet. Ville være fedest at undvære resten :D Men jeg sætter nok mit bluetooth tast+mus til engang.
4. Yes oki, spurgte bare lige nu jeg var igang :)
5. Okay...det er lidt synd at det ikke er et menu punkt.
6. Jamen her tænker jeg på de farvede knapper forneden, på hvordan man skriver tekst med fjernbetjeningen fx.
Oki med teksten. Det jeg har faktisk kun prøvet det "udenfor" Media Center hvis du forstår. Det var nok derfor. Jeg lader lige billedet stå et øjeblik og se om andre har kommentarer.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.