Avatar billede dragnor Juniormester
17. januar 2006 - 16:34 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

opsætning af printer

Hej jeg skriver da jeg sidder med et lille problem. Jeg arbejder for en virksomhed hvor vi supporter nogle kunder via fjernkontrol, men 2 af vores kunder har et problem. Når de genstarter deres computer glemmer windows printer indstillingerne, og så skal vi sætte deres printer op igen fordi de ikke selv kan. Det er problemet, jeg tænkte på om man kan lave et script eller noget i den retning som automatisk sætte printeren rigtigt op? men jeg har igen ide om hvordan og hvorledes, derfor håber jeg at i kan være mig behjælpelig?

Mvh Dragnor
Avatar billede therichman Nybegynder
17. januar 2006 - 16:45 #1
Det lyder da mærkeligt at indstillingerne bliver væk efter genstart... Jeg tror den bedste løsning vil være at formaterer de computer, eller køre noget Windows Repair.
Avatar billede dragnor Juniormester
17. januar 2006 - 16:50 #2
det er desværre ikke lige til at formatere eller køre repair da det er forretninger og de har alle butikoplysningerne liggende på computeren...så jeg skal bruge en anden løsning
Avatar billede dragnor Juniormester
27. april 2006 - 12:50 #3
Lukker spørgsmål, eftersom ingen har givet et brugbart svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester