Avatar billede yamahaeksperten Nybegynder
18. januar 2006 - 17:05 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke huske adgangskode til Outlook

Hej..

Jeg har fået ny pc, og har nu lagt office ind på den, men jeg kan ikke huske min adgangskode til Outlook, så at jeg kan modtage/ sende post fra min gamle email adresse. Det er ikke muligt at få den gensendt fra min internet udbyder.

Kan jeg på nogen måde, fra min gamle harddisk/ computer kopiere en/ flere filer sådan at det ville fungere igen? Det er samme version outlook/ office på begge pc'er.
Avatar billede bredker Nybegynder
18. januar 2006 - 17:25 #1
kan du se adgangskoden på den gamle som en række ******
Avatar billede bufferzone Praktikant
18. januar 2006 - 17:32 #2
med det gratis program Ethereal, kan du sniffe koden mens du henter og sender post fra den gamle maskine. Download og installer ethereal på maskinen, sæt den til at sniffe, hent post og aflæs dit password i dataindholdet, derefter sender du post og aflæser igen dit password.

Det svære er at starte snifningen med ethereal, resten gå af sig selv
Avatar billede bredker Nybegynder
18. januar 2006 - 17:37 #3
revalation kan læse det direkte
kan hentes her
http://www.snadboy.com/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester