24. januar 2006 - 11:28Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Samfunds-eksamen
Jeg har en eksamen imorgen i samfundsvidenskab, hvor jeg har skulle lave 3 spørgsmål som vi så skal diskuttere ved det grønne bord. Det drejer sig om Det Rummelige Arbejdsmarked. Men jeg kunne godt tænke mig nogle inputs på hvad I ville svare til følgende spørgsmål:
1) Hvad er arbejdsgivernes motivation for at leve op til deres sociale ansvar overfor de ansatte?
2) Hvorfor er risikoen for at miste tilknytning til arbejdsmarkedet så meget større for faglærte, end for dem med mellemlange videregående uddannelser?
3) Ville en national 30-timers arbejdsuge (med fuld løn) gøre andet for samfundet, end at øge produktiviteten?
Ja, det er fordi forsøg fra Sverige viser, at man ved at indføre en 30-timers uge med 37-timers løn, kunne få langt højere effektivitet end tidligere. De ansattes motivation og velbefindende steg, så de kunne yde mere på kortere tid. Smart, ik?
Men omvendt ville man jo for at bibeholde aktivitetsnivauet ansætte flere og dermed skære ned på arbejdsløsheden, og dermed spare penge på udgifter til overførselsindkomster, som så kunne føre til en sænkning af skatten for dem med risiko for at blive marginaliserede?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.