Avatar billede thomas_nj Nybegynder
25. januar 2006 - 16:42 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Søge ind på datalogi efter arbejdsår

Hej eksperter

  Jeg har lige snuppet et år, hvor jeg har arbejdet, men vil gerne læse videre her til September.
  Det drjer sig om datalogi, men det betyder vel ikke det store. Jeg har bare lige et par ting jeg skal være helt sikker på, for at undgå dumme misforståelser.

  1) Det er kvote 2 jeg skal søge ind under? (Min eksamen er længe god nok, men kan jeg godt søge ind som kvote 1 efter at have været væk i et år?)
  2) Det er rigtigt nok at skemaet frigives d. 1 feb og seneste tilmelding er 15 mar? https://www.optagelse.dk/a268/index.jsp (har læst her)
Avatar billede freddy04 Nybegynder
26. januar 2006 - 12:41 #1
Hejsa,
1) Du kan sagtens søge ind under kvote 1 selvom du har været væk et stykke tid. Forskellen ligger i at ved kvote 1 er det kun din eksamen og eksamens-gennemsnit der bliver medtaget. Ved kvote 2 er det også dine erhvervserfaringer osv. Du kan undersøge hvad gennemsnittet for din uddannelse var sidste år, og ud fra det overveje om du skal bruge kvote 1 eller 2.
2) Jo, datoerne er rigtige. Se evt. på www.kot.dk
Men tal evt. med en vejleder om det - de har nok mest styr på det :-)
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
26. januar 2006 - 21:14 #2
ok, tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester