asp.net og OOP
Jeg har nu prøvet at arbejde en lille smule med asp.net efter ellers at have arbejdet med asp i flere år - det er gået rimeligt men der er på specielt ét punkt mit hoved har en stor brist i forhold til at kunne få det fulde ud af asp.netManglen er OOP.
Jeg har forholdsvis med på at alle ting i .net er objekter som man kan gøre ting og sager ved fra codebehind - men jeg kan ikke gennemskue hvornår og hvordan jeg selv kommer i gang med at arbejde med mine egne objekter. Jeg har læst en del om det på nettet og i nogle .net-bøger men det har ikke rigtig bragt mig videre - faktisk forvirrer nogle mere end de gavner.
Det jeg derfor søger er 2 ting:
1. er der kan give henvisninger til danske sider, hvor man på en god måde forklarer det at arbejde med OOP
2. jeg kunne godt tænke mig at se nogle færdige eksempler på brugen af OOP - altså ikke nødvendigvis kode men hvilke objekter m.m. bestemte løsninger skal benytte. Et meget standardiseret eksempel må være en webshop med kategorier, underkategorier, varer, læg i kurv, varekurv, bestilling og bekræftelse. Hvad ville jeg skulle benytte her for at lave det "rigtigt" i .net fremfor at jeg bare at opbygger det med min asp tankegang - som sagt skal det ikke nødvendigvis være færdig kode, men bare en tekst-opsætning af de krævne elementer.
Jeg håber at nogle kan være behjælpelig med dette.
