Java for begyndere
Hej Eksperter.Jeg er i øjeblikket ved at sætte mig ind i Java (har programmeret C# .NET i længere tid). Jeg er i den forbindelse ved at undersøge forskellene på de forskellige pakker der skal bruges. På Suns website har jeg fundet flg.:
JDK, SDK, J2EE, JRE/J2RE, JSE/J2SE.
Hvad søren er de forskellige pakker til? Jeg går ud fra, at J2EE er enterprise, JDK er et developerkit - men hvad er SDK så? JRE/J2RE er vel henholdsvis Runtime Environment'et for den gamle og nye Java(?). Og JSE/J2SE ved jeg heller ikke hvad er.
SUN har selvfølgelig gjort forvirringen komplet, ved at give alle deres pakker 2-3 forskellige versionsnumre. J2* må refererer til Java 5, som altså i virkeligheden er Java 1.5 - eller hvad? Det er jo dybt forvirrende :)
Håber I kan hjælpe mig lidt på vej - tak :)
