28. januar 2006 - 00:36Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Label.Caption
I et VB program Har jeg en InputBox efterfulgt af en linie, hvor jeg sætter teksten i en Label. Derefter en For-Next-Løkke som foretager en masse beregninger. Tager 5 - 10 sek. Først når For-Next-Løkken er færdig kommer teksten i Labelen. Hvorfor?
St = InputBox("Indfør grænseværdi. (0 - 100).") If St = "" Then Exit Sub Minimum = Val(St)
Status.Caption = "Søger. Vent."
For A = 1 To 40000 En mængde beregninger. Tager 5 - 10 sek. Next A
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
husk at den skal ind i løkkerne, den husker ikke kommandoen, men når den møder DoEvents , tjekker den lige om noget skal ordnes, inden den kører videre.
der til kommer at du også kan lad den køre hver 1000 gang.. det vil gøre din kode en smule hurtiger end hvis den køre hver gang.. og så kan du flytte dit vindue.
St = InputBox("Indfør grænseværdi. (0 - 100).") If St = "" Then Exit Sub Minimum = Val(St)
Status.Caption = "Søger. Vent."
For A = 1 To 40000 If (A Mod 1000) = 0 Then DoEvents End If ' En mængde beregninger. Tager 5 - 10 sek. Next A
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.