30. januar 2006 - 10:17Der er
8 kommentarer og 1 løsning
Autogenerer 800 koder
Hej eksperter.
Jeg skulle gerne bruge en kode hvor jeg kan autogenererer 800 forskellige koder på 8 tegn med både bogstaver og tal. Det er meget vigtigt at 2 koder ikke er ens. Kan nogen hjælpe mig med det?
'mt_rand' giver langt bedre 'tilfældighed' - og så skal strengen vel både indeholde tal og bogstaver ... og ligeså mange tal som bogstaver, hvis der skal være ligemange af hver:
Nej, fordi hele idéen med Eksperten er 'Vidensdeling'. Når en anden bruger senere finder dette spm. under en søgning, skal han have den bedst mulige kode ... ikke en, der performer dårligt. Vi kan jo nemlig ikke vide, om han skal generere mange koder online - eller om han skal generere 800 koder én gang.
Det eneste, vi kan vide, er, at vi skal skrive en så god kode, som det overhovedet er muligt ;o)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.