Avatar billede drinkit Praktikant
04. februar 2006 - 15:06 Der er 11 kommentarer og
1 løsning

Opensource, nogle relevante oplysninger?

Hejsa. sidder og forsøger at indsamle så meget data jeg kan om emnet "opensource".
er der nogle der har nogle nyttige ord, så er I meget velkomne til at smide dem her.
Det skulle gerne holde sig under emnet "PHP, MySQL, GNU & Linux"

Tak
Avatar billede james_t_dk Juniormester
04. februar 2006 - 15:08 #1
GPL, OpenOffice
Avatar billede bufferzone Praktikant
04. februar 2006 - 15:13 #2
kik på

http://www.sslug.dk de har gode oplysninger (http://wiki.sslug.dk/index.php/Forside)
http://en.wikipedia.org/wiki/Main_Page open source opslagsværk der bør komme med
http://da.wikipedia.org/wiki/Forside her på dansk
Avatar billede olebole Juniormester
04. februar 2006 - 15:24 #3
<ole>

Et par nyttige ord - omend de er politisk meget ukorrekte og sikkert vil kunne afstedkomme flagafbrændinger mange steder - er, at som når man skriver et stykke musik, gælder det til tider også, når man skriver et stykke software:
    "Demokrati er langtfra altid en fordel"

/mvh
</bole>
Avatar billede strych9 Praktikant
04. februar 2006 - 15:38 #4
olebole: Hvis du mener at open-source og de processer det tilvejebringes under til enhver tid er gennemsyret af "demokrati", så er der vist noget du har misforstået.
Avatar billede olebole Juniormester
04. februar 2006 - 16:35 #5
*halloooo* ... var der nogen, der ville sige noget? Forbindelsen forekommer rigtig dårlig ...
Avatar billede olebole Juniormester
04. februar 2006 - 16:40 #6
Formålet var ikke at påbegynde en større debat om emnet OpenSource - hvilket vel også ligger udenfor spørgsmålet - men pointen var blot, at man på visse OpenSource-projekter ser, at alt for mange kokke får rodet rundt så meget rundt i retten, at det ikke er til at skille grøntsager fra kød fra sovs. Det var bare det, jeg ville sige  ;o)
Avatar billede strych9 Praktikant
04. februar 2006 - 16:57 #7
hmm ok

Tjoh, de projekter du nævner findes skam. Men de fleste har nu en form for styring. Det primære eksempel er sædvaneligvis Linux kernen hvor hvert subsystem har en maintainer som skal godkende alt hvad der kommer ind. Ofte skal tingene også omkring Linus hamselv før de kommer ind. Open Source betyder ikke at enhver har retten til at få sin kode banket ind i moderprojektet. Til gengæld er enhver velkommen til at tage koden, lave sine ændringer, og så enten sende dem til projektet som en orientering om hvad der er lavet, eller lægge det på en webside så koden er tilgængelig. Men altså ikke ensbetydende med at det bliver taget ind.
Eksempelvis er ReiserFS 4.0 filsystemet ikke taget ind i kernel fordi programmørerne har brugt en "coding style" som ikke falder i tråd med resten af projektet.

De mere gustne projekter hvor koden ligner sådan et patchwork tæppe findes også. Jeg ved ikke om man kan give demokrati skylden. Vel mere mangel på uddannelse af de som bidrager og især de som styrer det?

Angående licenser til gengæld hersker der mere demokrati. Ligenu er det første udkast af GPL v3 lagt ud til kommentarer. FSF regner med at dette udkast skal diskuteres i et helt år før det bliver til en endelig version.
Avatar billede coderdk Praktikant
04. februar 2006 - 16:58 #8
http://da.wikipedia.org/wiki/Open_source
http://en.wikipedia.org/wiki/Open_source
http://www.fsf.org/
http://www.gnu.org/philosophy/philosophy.html (http://www.gnu.org/)

Hvad præcist vil du have information om? Du skriver at du vil have information om emnet "open source", men også at det skal holde sig til "PHP, MySQL, GNU & Linux"?!
Avatar billede drinkit Praktikant
04. februar 2006 - 17:00 #9
altså jeg skriver sso, og emnet er egentlig "PHP, MySQL og Hjemmesider" men vil gerne komme lidt ind på at PHP kører bedst på linux og så vil jeg også strejfe emnet opensource, da det er ret omtalt. så vil bare gerne høre hvordan PHP kan komme i samme sætning som opensource.
for ærlig talt er det ik noget jeg ved meget om.. det er noget med GNU, som har en finger med i spillet..
forklar gerne, læser og læser :)
Avatar billede olebole Juniormester
04. februar 2006 - 17:06 #10
strych9 >> Rimelig enig ... i øjeblikket er jeg bare ved at 'få fluer' af Mozilla og det rod, der er ved at være i den. Sorry, hvis det var for off-topic  =)
Avatar billede coderdk Praktikant
04. februar 2006 - 17:10 #11
Well, GNU og PHP har ikke noget med hinanden at gøre. PHP (5.1.2) bliver udgivet under "The PHP License, version 3.01" - Læs evt. LICENSE i kildekodepakken.
PHP er dog Open Source, da hele koden kommer med, og du kan hjælpe med at finde og rette fejl, samt lave nyudvikling.
Avatar billede drinkit Praktikant
08. februar 2006 - 20:49 #12
lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester