Avatar billede dr0zie Nybegynder
05. februar 2006 - 22:44 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Komme ind i dokumenter..

Hvordan kan jeg komme ind i F:\Documents and Settings\brugernavnet via min eksterne harddisk.. Dvs har sat min normale harddisk op via extern box... Og nu skal jeg hen til skrivebordet på den externe hvordan gør jeg det nu skriver den bare disken er beskadiet elelr ingen adgang...
Avatar billede vejmand Juniormester
05. februar 2006 - 23:07 #1
Avatar billede cmoz Praktikant
05. februar 2006 - 23:12 #2
Dvs du prøver at komme ind i en mappe som før blev brugt af en anden Windows konto?

Har du prøvet at overtage ejerskab i Security fanebladet for mappen og under advanced og propagate rettighederne ned gemme alle undermapper, også sørge for at den 'nye' bruger der nu 'ejer' mappen har Full Control i security fanebladet.

Jeg formoder det er for at trække informationer ud fra den gamle harddisk, og trække dem ind på en ny harddisk med en frisk install af XP.

For at se Security fanebaldet skal du slå Enkel fildeling/Simple Filesharing fra i Mappeindstillinger/Folder Options i kontrolpanel eller i et Windows Explorer vindue i menuen Funtioner/Tools -> Mappeindstillinger/Folder Options
Avatar billede dr0zie Nybegynder
06. februar 2006 - 16:06 #3
Virker ikke den siger mappen er beskædig og derfor ikke kan åbnes.. :(

Hvad gør man og der er intet security faneblad efter man har slået enkelt fildeling fra.
Avatar billede dr0zie Nybegynder
06. februar 2006 - 16:09 #4
Eller fandt det men virker stqadig ikke den siger stadig mappen er beskædig og derfor ikke kan åbnes
Avatar billede dr0zie Nybegynder
22. februar 2006 - 17:21 #5
blev træt af det hele og slettede alt :(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester