09. februar 2006 - 18:38Der er
7 kommentarer og 1 løsning
Hvilken uddannelse
Hejsa...
Jeg er en går nu på HTX på 2. år og har ikke rigtigt fundet ud af hvad jeg skal lave derefter.
Jeg interessere mig for netværk altså LAN/WAN og vil derfor gerne vil noget netværks ansvarlig eller sådan noget.
Jeg har på 3 år valgt Matematik A niveau og Samfundsfag B niveau
Jeg har snakket med de forskellige netværks folk jeg kender og de er lidt uenige i hvad jeg skal gå i gang med: En siger tag en datamatiker uddannelse, en anden siger bliv ansat i en netværks-virksomhed og få nogle netværks catifikater.
Hvad vil i sige er det rigtige for mig? hvad for en uddannelse passer?
Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.
Tjaaa først er jeg ked af at sige at du har valgt forkert linie hvis du vilarbejde med netværk over kuliniveau. Du mangler fysik på A niveau og det vil jeg anbefale du supplere som det første.
Herefter bør du gå efter en længervarende videregående uddannelse, f.eks. Ingeniør eller datalog. Alternativt kan du også tage en bachelor på et videregående studie, heldst naturfagligt og så læse CantIT på ITU. De studerende der går ud fr ITU i øjeblikket har stort set alle job før de er færdige
Jo længere og jo højere niveau uddannelsen er på, jo større er chancen for job og for god løn
Det er fint nok, så skal du bare huske at datafagteknikkerens job i dag kan løses online og derfor lige så godt af en inder eller en kineser der tjener 1/5 del af dig. Jeg er i branchen og nyuddannede datafagteknikkere der jo ikke har specialviden kan man fodre svin med. Til gengæld skriger alle på højt uddannede medarbejdere. Vi ser i øjeblikket timelønninger på op til 15.000,- i timen for specialister, og disse er aldrig med kortere uddannelse.
Hvis du ikke ønsker at læse længere skal du ikke gøre det (i det mindste ikke lige med det samme) - oftest hvis man ikke ønsker det men gør det fordi man skal bliver resultatet også derefter - MEN som Bufferzone også siger, det kan blive svært at finde job, kender utroligt mange dygtige datamatikere som har meget svært ved at finde job, både fordi uddannelsen er forholdsvis bred, men også fordi der er så mange af slagsen.. så du skal være forberedt på det kan tage sin tid at finde et arbejde - og at dagpengene ikke er så fede igen - selvfølgelig bliver chancerne bedre med diverse certifikater, men det ved alle de andre datamatikere jo også godt....
Men om du skal tage datamatikeren eller gå direkte ud og søge arbejde… svært spørgsmål. Efter min mening er det nok altid en god ide at ha’ en uddannelse om end det så er en KVU. Hvis du kan holde til det og har muligheden kan du jo tage den som aftenskole og arbejde fuldtid ved siden af… her vil jeg så sige at hvis du tager den mulighed skal dit arbejde selvfølgelig være studierelevant så hvis du kunne få arbejde med noget netværk – ja så har du da bedre chancer bagefter end mange andre datamatikere.
Vil sige jeg selv dummede mig og tog multimediedesigner uddannelsen (også 2 år) for derefter at snuppe en bachelor og nu cand.it - godt nok kun et spildår da mmd gav merit på mit bachelor studie - men det er vigtigt at overveje 100% inden du tager dit valg
Jeg ved ikke rigtig hvad jeg vil endnu... men jeg har jo god tid til at finde ud af det...
Men tak for de gode meninger og svar...
Jeg tror det er Bufferzone som skal have points da han kom første med et ordenligt svar.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.