Avatar billede gartneriet Nybegynder
09. februar 2006 - 20:14 Der er 1 kommentar

Tilgang i året, drift/inventar ved årsafslutning

Jeg har afsluttet mit 2005-regnskab i summarum. I 2005 er der købt diverse inventar som erposteret på konto 50810 Tilgang i året Drift/Inventar

Det nye regnskab for 2006 som summarum har oprette automatisk, der står disse beløb stadig på den konto - men skal de ikke overføres til konto 50800 Driftsmidler & Inventar?

I så fald, hvordan?

Jeg har samtidig oprettet konto 50815 som dækker inventar/tilbehør til et byggeri jeg er i gang med. Skal det også overføres til 50800 eller afskriver man bare direkte på den konto og på den måde holder de forskellige ting hver for sig?
Avatar billede hardyc Nybegynder
09. februar 2006 - 20:55 #1
Nej jeg vil ikke gøre noget da primosaldoen jo er nettobeløbet og du viderefører på de enkelte konti hvor tilgangen nu vil berører 2006 og afskrivningen 2006.

Jeg vil anbefale at du laver en konto for hver aktiv med følgende konti:

Aktivets art
Aktivets tilgang
Aktivets afskrivning
Aktivet ultimo

Hilsen
Revisor Hardy
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester