Sådan der, der var den jo. Hvis du vidste hvor meget tid jeg har brugt på det. LOL
Men hvad nu hvis der er en der kun har 4 resultater? Sæsonen starter jo med at alle har 0. Kan man mon finde en løsning på det, eller er vi på overdrevet?
alternativt : jeg har døbt dataområde A2:B9 som 'y' - hos dig blir det nok B2:B30 Døb en celle hvor du har antal største som 'x' skal være tal mellem 2 og 6 Følgende formel beregner så middelværdi af de x største værdier i dataområde y =HVIS(TÆL(y)>=x;HVIS(x=2;MIDDEL(STØRSTE(y;{1;2}));HVIS(x=3;MIDDEL(STØRSTE(y;{1;2;3}));HVIS(x=4;MIDDEL(STØRSTE(y;{1;2;3;4}));HVIS(x=5;MIDDEL(STØRSTE(y;{1;2;3;4;5}));HVIS(x=6;MIDDEL(STØRSTE(y;{1;2;3;4;5;6})))))));MIDDEL(y))
med denne formel, har du så mulighed for at ændre x værdi uden at skulle ændre i formel, samt den virker på en til flere kolonner,
mit korteste bud på backsides oprindelige spm. =HVIS(TÆL(B2:B30)>4;MIDDEL(STØRSTE(B2:B30;{1;2;3;4;5}));MIDDEL(B2:B30))
mit korteste bud på exelents udfordring =HVIS(TÆL(y)>x;MIDDEL(STØRSTE(y;RÆKKE(INDIREKTE("1:" & x))));MIDDEL(y)) formlen indtastes som array-formel dvs. at indtastning afsluttes med ctrl-shift-enter istedet for bare enter, således at formlen automatisk får tuborg-klammer omkring sig {}. i Celle X kan man skrive et hvilket som helst tal (næsten) og er således ikke begrænset til 6
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.