Avatar billede pnr Nybegynder
10. februar 2006 - 05:53 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til flyvende tekst

Jeg skal have lavet en tekst som starter uden for billedet (Verdana, 40px, alpha 0%), den skal så flyve ind midt på billedet og ende som (Verdana, 20px, alpha 100%). Læg mærke til at teksten skal ændre størrelse undervejs! Jeg er ikke så "stærk" i Flash, så er der nogen der kan beskrive punkt for punkt hvad jeg skal gøre?
Avatar billede mobius6 Juniormester
10. februar 2006 - 06:59 #1
åben flash, såt din framerate til 31fps
skriv texten i frame 1
du skriver texten som den skal se ud når den "er landet" altså slut billedet.
sørg for at text feltet er "static"
marker texten og tast F8, vælg "graphic" - Ok
marker en frame længere fremme i tidslinjen fx frame 60 (kan justeres senere)
tast F6 imellem frame 1 og frame 60 hvor der nu gerne skluue være 2 sorte prikker
højreklikker du og vælger "create motion tween" (står aller øverst)
så skulle der gerne komme en streg og en lilla highlight melle de 2 frames
marker frame 1 og forstør texten (som nu er grafik) til hvordan du vil have det
du kan se resultatet blot ved at taste ENTER /se realtime i tidslinjen
eller tast Ctrl+Enter for at se et rigtigt preview.

herefter er det hele "sat op" og resten er blot at justere størrelser og hastighed
afstanden mellem de 2 punkter er = med tiden det tager for animationen at afspille

hvis du skal ændre i texten senere, så marker den sidste frame og dobbeltklik på texten så "gå du ned i" symbolet og kan ændre text, texten ændrer sig således i begge frames, og er på den måde meget nemt at styre.
Avatar billede mobius6 Juniormester
10. februar 2006 - 07:03 #2
ja du mangler seføli lige at sætte alfa i frame 1:
marker frame 1, vælg det forstørrede symbol (den store text)
tast Ctrl+F3 (åbner property panelet hvis det ikke allerede er åbent)
øverst til højre vælger du "alpha" og sætter den ned til 0%
du behøver ikke ændre noget i den sidste frame. den har allerede property = none (som svarrer til alpha = 100%


;-)
Avatar billede pnr Nybegynder
10. februar 2006 - 08:10 #3
Mobius6 tak for dit svar!

Jeg kan ikke helt finde ud af at rette i teksten efterfølgende. Når jeg dobbelt klikker på teksten kommer der bare et helt hvidt arbejdsområde.
Avatar billede mobius6 Juniormester
10. februar 2006 - 08:34 #4
når du dobbeltklikker på texten (som er et "symbol" hvis der er på main stage)
så går du ind i symbolet og "havner" det hvor du var inden du tastede F8 helt i starten. det skulle være ligetil, anyway hvis DET ikke funker for dig så højreklik på det i stedet for og vælg "edit symbol in place" funktionen er den samme som hvis du dobbeltklikker, når du så er "inde" i symbolet vil alt andet som er på hovedscenen se lidt "dæmpet"/nedtonet ud, så det er nemmere at se det du er ved at editere. og det eneste som ser noralt ud burde være texten.

den eneste måde jeg kan se at der kun skulle være et hvidt arbejdsområde som du skriver er hvis der ikke er noget andet på hovedscenen og hvis din text inde i symbolet er hvid, ja så er alt hvidt indtil du vælger texten som så vil blive "highlighted"...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester