14. februar 2006 - 22:29Der er
2 kommentarer og 1 løsning
Kan ikke deaktivere netværkskort!
Hejsa, nogen der har en ide om hvorfor jeg ikke kan deaktivere min netværksforbindelse?
Når jeg højreklikker og vælger deaktiver skriver den: "Det er ikke muligt at deaktivere forbindelsen i øjeblikket. Forbindelsen bruger muligvis en eller flere protokoller som ikke understøtter Plug-and-Play, eller den er oprettet af en anden bruger eller af systemkontoen."
Den eneste installerede protokol er standard Tcp/Ip og jeg er ene bruger på maskinen, så...?
Hvis du går i Jobliste, TaskManager, er der så et program eller en proces som kan tænkes at bruge netkortet - måske uden dit vidende. I så fald afslut det pågældende. Og måske skal du have undersøgt, hvorfor det bruger netforbindelse.
Hmm, fandt aldrig et decideret job som benyttede kortet, men selv i fejlsikret tilstand kunne det ikke deaktiveres. Problemet forsvandt dog efter en reinstallation af Windows, efter at min hd brændte af :(
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.