Avatar billede sommer89 Praktikant
25. februar 2006 - 08:01 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

fejl under "startx" i mandrake

Hejsa. Jeg har lige installeret Mandrake den store pakke på min anden maskine. Jeg installerede også den grafiske brugerflade KDE + GNOME med.

Men efter root login (tekstbaseret) når jeg skriver startx får jeg bare følgende fejl smidt i hovedet:
execve failed for /etc/X11/X (erno 2)
giving up.
xinit: No such file or directory (erno2): unable to connect to X server
xinit: No such process (erno 3): Server error.
Avatar billede sommer89 Praktikant
25. februar 2006 - 08:02 #1
Jeg vender tilbage om ca. 20 min.
Avatar billede strych9 Praktikant
25. februar 2006 - 13:35 #2
nu skriver du jo godt nok root login. Er det sådan at den heller ikke vil starte X som en almindelig bruger?
Avatar billede sommer89 Praktikant
07. april 2006 - 20:14 #3
Nej. Lukker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester