Avatar billede mesteren_selv Nybegynder
26. februar 2006 - 11:54 Der er 1 løsning

Sende billede i html-mail med php

Hej...

Jeg har et php mailscript, det skal sende en html-mail, der indeholder et billede samt noget tekst brugeren har mulighed for at indtaste. Men når jeg sender mailen sender den åbenbart ikke billedet med. Formen er således:

$message = "
<html>
..
<img scr="mitbillede.jpg">
..
</html>"

Nogen der kan hjælpe?
Avatar billede whatever Nybegynder
26. februar 2006 - 12:25 #1
Du kan gøre to ting:

1. Den lette løsning
Du placerer billedet på dit webhotel, og i nyhedsbrevet indsætter du den fulde url til billedet. Eks: <img scr="http://www.mitwebhotel.dk/nyhedsbreve/mitbillede.jpg">

2. Den avancerede løsning
Du vedhæfter dine billeder som embeddede filer, så de sendes med til modtageren. Hvis du vil begynde på dette, vil jeg anbefale at du benytte phpmailer til udsending af dine e-mails. Phpmailer er en meget avanceret klasse til udsending af e-mails, og i denne kan du med en enkelt linie kode embedde et billede. Phpmailer kan hentes på http://phpmailer.sourceforge.net/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester