03. marts 2006 - 21:12Der er
21 kommentarer og 1 løsning
Problemer med at skrive i Adobe reader
Hej jeg har et problem og det er at når jeg åbner op for en fil jeg har modtaget via. email, som et et Adobe-PDF så kan jeg ikke skrive deri og printe det ud bagefter eller sende den som er menningen jeg skal til personen.
er der en der ved hvad jeg mangler eller hvor jeg kan få den til at lade mig udfylde formularen/kontrakten
retaxes> Du mener vel Acrobat -hvor "acrobat reader" er del af men som kun "reader" delen er et gratis program.
Det pillopper tænker på er måske de formularer udført i Acrobat som man kan udfylde med alm. acrobat reader. Bruges en del af offentlige myndigheder til ansøgninger etc. sendt via email. Det kræver at du har en noget nyere version jeg har en version 5 her og den kan.
upss.. om igen jeg ved ik lige hvad der skete der Den formular jeg fik til sendt via. emaail skulde jeg kunne udfylde iflg. firmaet der har udofrmet den men jeg kan kun makere således der ser ud som om jeg skal til at skrive deri men der sker intet når jeg trykker på tasterne.
Jeg har adobe reader 7.05 og acrocat reader (de gratise versioner, men de nyeste) men det hjælper heller ikke.
Jeg har osse kigget i alle rullebladene og jeg syntes ikke der er nogle usynlige makeringer som jeg ikke kan bruge og jeg kigger efter et sted hvor jeg kan vælge at indsætte en tekst i formularen.
er der evtu.. et sted hvor man kan hente en prøve version ned af det jeg mangler nemlig proff versionen inden man køber det? for det er der jo mange programmer der giver en efter hånden det kunne osse værre en løsning, men det sjove er at jeg har faktisk skrevet i PDF fra moms da jeg skulde udylde de 5 lange sider der var bare et minus, og det var at hvis jeg skrev det ud eller gemte det så ville det jeg havde skrevet ikke blive gemt men kun selve formularen.
ja jeg har den der hedder adobe standard 7,05 og det skulde da gerne kunne gøre det ikke for det har jeg gjort enn gang før men der var problemet osse at jeg hverken kunne printe kontrakten el. sende den via. email. - jo selve formularen vil den godt som jeg har fået tilsendt og som skal sendes tilbage, men bare ikke det vigtigeste nemlig teksten jeg har skrevet i den.
Er du med på hvad jeg mener.? og jeg har enda osse provet at hente acrobat reader ned men der sker heller ike noget.
Jeg skal lige sige at jeg er IKKE vandt til at skrive og bruge adobe reader så det kan værre jeg har overset den oppe i en af de faneblade, men i hvilket et jeg skal kigge ved jeg ikke. - selvom jeg har kigget og syntes ikke jeg kan se at man kan indsætte en tekst nogle steder henne.
Hvis du ved hvor må du da gerne lige fortælle mig det da jeg jo kan havde overset det.
jeg kan sagtens printe formularen ud os sende via. faxen, men det ville værre rarer for begge partner hvis det var via. email da man så ikke skal gemme alt det papir hele tiden:) men tak for linkene iøverigt.
Med den installeret udfylder man formularen med readeren og udskriver den til CutePDF Writer. Så har man en pdf med det udfyldte. Men det er ikke længere en formular. Man kan altså ikke rette i den med readeren.
Hvis du vælger CutePDF Writer, så husk også at downloade og installere Ghostscript, som også er på downloadsiden (begge downloads er bl.a. oppe til venstre).
Hej falster sry. mit fravær:$´´ for lige at være sikker så er det nr. 2 oppe til venster alså den der hedder "converter" jeg osse lige skal hente ned på min pc.?
Og hvorfor skal jeg osse have denne fil ned på pc'en og hvad skal den bruges til?
Der findes en del gratis pdf-konvertere, som alle bruger Ghostscript, som er en postscriptfortolker, til at konverete til pdf.
Disse - CutePDF Writer, pdf995 m.fl. er således "blot" grafiske frontends, der laver en postscriptfil (v.h.a. en postscriptprinter) og sender den videre til Ghostscript, der så laver pdf'en.
Hrej:) Jeg vil blot sige jeg har IKKE glemt dig og dit svar:-), MEN jeg ahr pt. store problemer emd min Pc som gør at det skal rettes øjeblikkeligt, da jeg feks. har KÆMPE problemer med at lige pludselig går min skærm i sort (selvom Pc'en stadigvæk kører - således jeg må afbryde på strømknappen, hvilket ikke er særligt sundt for strømforsyningen bla.)!
Så er du orienteret:)
M.v.h
pp
Ps:. Jeg har netop oprettet et spørgsmål om netop dette problem i windows xp, så hvis du har en viden om og på dette område er du meget velkommen til at deltage og bidrage med noget godt der løser problemet jeg har:)
Forsat god søndag;) Jeg starter med at komme ind på windows xp pro og det skal jeg forsøge hvergang ca. 3-7 gange før LORTET vil lade mig komme ind i windows og når jeg så er derinde så kan det tage fra 5 søllede min. til 4 timer før den (skærmen KUN<) går i sort og jeg derved ikke arbejde vidre, end at starte helt forfra. Grrr....
Men lige så snart jeg har fået løst mit problem så vender jeg naturligvis tilbage med et svar om det virkede.. Jeg har imiderligetidelig udskrevet kontrakten for længe siden og fax'et vidre til dem der skulde have det., som var det jeg skulde skrive i og under på, som var i PDF, men, som den ike ville lade mig skrive i.
Den vil stadigvæk ikke lade mig akrive samt gemme stadigvæk!
Jeg har gjort ALT hvad du har kommet med af forslag og jeg ved ikke hvad jeg skal gøre for at komme vidre, så jeg kan få løst det ireterene problem, som er yderst mærkeligt den ikke vil tillade mig.
- (somsagt så har jeg kunne skrive i adobe,MEN bare ikke kunne gemme det. Og det var via. Told & Skat via. den moms ansøgning på 5 sider man skulde udfylde.- Der tog jeg bare et kopi af det dengang, da jeg ikke kunne gemme det jeg havde skrevet, men kunne udskrive "skemaet".)!
Ps: Jeg beklager MEGET det/den lange svartid, men jeg har skulde flyttet og det giver som altid en masse problemer og forsinkelse (i form af nyinstalltioon af internettet), Men NU er der endlig forbindelse igen og jeg er klar til at modtage ydeliger hjælp hvis der er nogen der har et godt råd til hvad det er der (je måske) gør forkert.?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.