Avatar billede pelkjaer Nybegynder
02. maj 2001 - 12:05 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Problemer med NS visning

Hej eksperter

Hvad gør man når ens side fucker op i NS 6.01

Jeg aner ikke hvor jeg skal begynde!

siden er: http://www.whitehat.dk/pelkjaer

/pelkjaer
Avatar billede annikadk Nybegynder
02. maj 2001 - 12:17 #1
det \"grove\" svar er nok ikke det du helst vil høre - bruger/kender ikke Dreamweaver så aner ikke med om den kan \"sættes op\".
Men... Her er det alligevel.

Lær html-standarden, og evt. hvad de forskellige browsere og på den igen :(
Ellers find ud af hvad NS6 ikke understøtter i det du har lavet, og ret så (alle) de ting...

Avatar billede pelkjaer Nybegynder
02. maj 2001 - 12:21 #2
Hmm...det ved jeg ikke rigtigt hvad jeg skal side til..*G*

NS kan jo godt finde ud af de scripts osv. jeg har brugt, den skubber bare mine layers!

/pelkjaer
Avatar billede tow Nybegynder
03. maj 2001 - 12:37 #3
Forsæt endelig med at bruge DW og den der med \"lær html standarten\", glem alt om den. Det er de færreste der virkelig kan og det tager sin tid at lære. Jeg vil ikke ind i diskution om hvorvidt editorer som dw holder i længden, men faktum er at editorer laver tingene hurtigt, ikke altid korrekt, men står man som nybegynder og skal lave en side så start dog med en editor og glem alt om ren html, når du så behersker en bemst editor kan du så rode med html´en. Det omvendte ville være at lave sin første side i ren kode....og man skal være barsk, rigtigt barsk for at lave en flot og funktionær side i ren kode. Hvor mange seriøse webfirms bruger tid på at skrive html´en? Det er uddødt (generaliserende jo måske! heh)

..et comment på anniadk´s indlæg!

Mit råd at du holder dig fra layers eller ihvertfald bruger dem med forsigtigthed. Men det ser dog ikke ud til at du har brugt sindsygt mange layers på dit site (har dog ikke tjekket kilden)

Og med hensyn til ns (det var vist egentligt the matter) er jeg tilbøjelig til at sige at du skal glemme alt om det. Ufattelig kompliceret browser som ikke mange bruger, seriøst (tjek browserwatch). 

Men kunne du måske forklare lidt nærmere hvad der præcist fucker op i ns.? læg evt. mail adr. så skal jeg se om jeg kan hjælpe...

tow
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
03. maj 2001 - 12:57 #4
Hej Tow>>

For det første rykker hele siden sig et par milimeter i NS, sådan så at jeg har en hvid kant i hele venstre side, og mangler så de par milimeter i min højre side af vinduet.

Dernæst er mine \"scrollup\" og down-knapper layers, og de rykker sig også i NS.
Og mht. til ikke at bruge layers, kan jeg jo ikke undlade dem, hvis jeg gerne vil have den scrolle funktion jeg har! Eller hvad?

Og til sidst, jeg ved da lidt om htmlkoden - jeg er ikke totalt uvidende *G*

/pelkjaer
Avatar billede tow Nybegynder
03. maj 2001 - 14:03 #5
ok...

Jeg kan sikkert godt løse dine problemer der, sådan at sitet fungere i ns. 6. Jeg har det bare sådan at hvis det virker i ns 6 er det ikke sikkert det virker i ns 5...som ikke er særligt logisk, det er ihvertfald ikke sådan man kender det fra explorer! Jeg kunne ikke få lov at se siden i ns. 5 fx..!

Anyway, jeg tror da nok jeg har en layerscroll menu der fungere i ns og lidt af hvert, men jeg skal lige hjem til min egen comp.

Problemet med at siden rykkes et par millimeter kender jeg udemærket selv. Grunden er den at javascripts ikke fortolkes på samme måde i de forskellige browsere, det viste du sikkert, men hvad...! Jeg skal lige kigge på det...oss først når jeg kommer hjem though!

Jeg er hjemme her engang ved 16.30 tiden, så læg evt. en mail adr eller et icq nummer

tow

Avatar billede tow Nybegynder
03. maj 2001 - 14:07 #6
...du skal osse lige ha ændret scriptet på index siden, det fungere, som så meget andet, ikke i ns.

du har brugt behaviors i dw og \"open browser window\" går ikke i ns

Avatar billede pelkjaer Nybegynder
03. maj 2001 - 15:12 #7
Hej igen Tow!

Jeg kan næsten forstå på dig, at hvis man får siden til at virke i éen NS browser, virker den nødvendigvis ikke i en anden...Og derfor var det måske en idé at droppe optimering til NS.

Anyway min mail er peter@base.dk

/pelkjaer
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester