Avatar billede iostream Nybegynder
19. marts 2006 - 11:43 Der er 6 kommentarer

Salg af software

Hej eksperter.

Jeg har sammen med nogle venner lavet noget software i visual basic.
Det er noget regnskabssoftware - lidt ala c5 light
Et matematik studie der kan alt lige fra den simple lommeregner til at tegne grafer og løse ligninger.

osv.

Det jeg egentlig var interesseret i at vide er om det var muligt at sælge sådan noget software, og hvor man kunne det.
evt med link osv.
Avatar billede kedde65 Praktikant
19. marts 2006 - 11:48 #1
Hvis I skal sælge det, så handler det om at afsætte en ordentlig bunke penge til at lave rigtigt hård og aggrasiv markedsføring :-) Så skal I nok kunne sælge nogle udgaver af programmet, men det skal jo adskille sig på nogle meget væsentlige punkter i forhold til de eksisterende programmer.

Det kan lave grafer og løse ligninger, det kan Excel også... hvad er jeres program god til som de andre er dårlige til?

Christian
Avatar billede iostream Nybegynder
19. marts 2006 - 12:02 #2
hmmm det skal jeg lige tænke over. men findes der nogle hjemmesider eller lign. både danske og udl. hvor man kan sælge sit software ?
Avatar billede kedde65 Praktikant
19. marts 2006 - 12:08 #3
Nja... mit råd er. Opbyg din egen side, sørg for at komme til at ligge helt i top ved Google. Kast et halv hundrede tusind efter markedsføring så er du godt hjulpet. At tror du kan sælge noget ved at have det liggende på et website, er nok utopi.

Christian
Avatar billede joern Nybegynder
19. marts 2006 - 13:36 #4
Hej.

Der er forskellige portaler, hvor du kan tilmelde din hjemmeside, - sådan en der præsenterer programmet, skal altså eksistere.  Mulighed for afprøvning af en trial er interessant for private, men næppe for evt. professionelle kunder.
En virksomhed vil have et regnskabsprogram, der kan aflevere data til deres revisor.
Portaler som jeg lige kan komme i tanker om:  http://peak.dk  http://www.danish-shareware.dk/    http://regnskabsprogrammer.homepage.dk/

Jeg sælger programmer i et ubetydeligt omfang fra http://jkfsoft.dk  Prøv at google "privat regnskab" - selv om jeg ligger nr. 1 dér, får jeg kun 5-6 henvendelser årligt.  Programmet skal være noget særligt for at nogen vil investere i det.
Avatar billede iostream Nybegynder
19. marts 2006 - 14:30 #5
Ok, rigtig godt.

Men er der slet ikke nogle engeslke/USA'ske sider ?
Mine programmer er både på dansk og engelsk.
Avatar billede joern Nybegynder
19. marts 2006 - 16:55 #6
Hej.

Engelsksproget software kan jo pricipielt sælges i næsten alle lande, for engelsk er IT-sproget.  Men der er nok langt fra et regnskabsprogram til Skype.  Jeg har aldrig interesseret mig for amerikanske portaler, selv om man jævnligt havner på en ved søgning på Google.  http://www.yahoo.com/ er jo storebror til den danske aflægger, og der er http://www.aol.com/, men det er næppe dér nogen leder efter et ukendt, udenlandsk regnskabsprogram.  En googling på Software finances giver 11 mill. træffere  http://www.google.com/search?hl=da&hs=Exe&client=opera&rls=da&q=software+finances&spell=1  begynd fra en ende af!

En god ting for at sælge på nettet er en referenceliste, så få nogle danske kunder - evt. brance-specifikke  http://www.bomark.dk/links.asp/CatId=56  Men start med at præsentere på en hjemmeside.  Et sted jeg ofte søger programmer er Tucows.
http://www.tucows.com/Windows/Business/
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester