Avatar billede kviller Novice
21. marts 2006 - 14:14 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Opsætning af Cisco Linksys SPA2100

Jeg har en phone adapter SPA2100 som virker fint. Den er forbundet modem -> SPA2100 -> PC men nu er mit problem at jeg har købt en DLink 514 trådløs router som jeg gerne vil bruge så jeg slipper for ledning til min PC. Nu har jeg så prøvet 2 ting ved at forbinde modem -> SPA2100 -> Router Det virker så ikke, så er der ingen internet forbindelse til PC og router. Så prøvede jeg at forbinde modem -> Router -> SPA2100 så virkede internettet fint på PC via det trådløse netværk, men så virkede min IP telefon ikke mere. Hvilken måde er den bedste og hvad skal jeg sætte op? Jeg prøvede at sætte routeren op som PCen var fra starten af, med IP 192.168.0.2 og gateway 192.168.0.1 og de DNS der nu var der. Det virkede desværre ikke. Udbyderen er K-net.

Jeg håber I kan hjælpe mig med det, på forhånd tak. Da det betyder meget for mig, har jeg givet max points for en løsning der virker.
Avatar billede peterlund Nybegynder
24. marts 2006 - 12:46 #1
Hvis du forbinder modem -> router -> SPA2100 skal du sikkert åbne for nogen porte mellem router og SPA2100 - sikkert der den hænger.
Avatar billede kviller Novice
18. april 2006 - 02:49 #2
Det virkede ikke. Problemet var nok mere at begge dele har DHCP og ikke kan kører sammen. Jeg byttede routeren til et access point og så virkede det med det samme. Det virkede ikke selvom jeg havde deaktiveret DHCP dog. Ved ikke hvad problemet var, men port forwarding virkede ikke desværre.
Avatar billede kviller Novice
18. april 2006 - 02:49 #3
Lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester