Avatar billede webcreator Nybegynder
25. marts 2006 - 16:04 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Extends SimpleXML

Hej Eksperter.

Jeg kan ikke, ud fra dokumentationen på php.net, se hvordan jeg kan arve fra SimpleXML klassen og få den til at outputte i ISO-8859-1 vha. utf8_decode. Det er nemt at arbejde med DOMDocument på denne måde - men SimpleXML er at foretrække i denne opgave da den er dejlig simpel at arbejde med, når der kun skal læses data.
Avatar billede fangel Nybegynder
27. marts 2006 - 12:59 #1
Problemet m. SimpleXML er at den har mindst 2-3 forskellige iteratore indbygget, og jeg ved ikke hvad - SimpleXML er hovedsageligt lavet så det skal være nemt at bruge, ikke udbygge..

Du kan prøve noget med at extends SimpleXMLElement og overskrive dens __get funktion til at køre utf8_decode vis output fra parent::__get er en streng..

Du kan se lidt om hvordan man kan extende fra SimpleXMLElement i christian koch's kommentar her:
http://dk.php.net/manual/en/function.simplexml-element-attributes.php

Morten
Avatar billede webcreator Nybegynder
05. september 2006 - 12:22 #2
Tak for svar. Jeg må hellere se at få lukket. Smider du et svar?
Avatar billede fangel Nybegynder
05. september 2006 - 12:56 #3
tjo..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester