Avatar billede ducks Nybegynder
05. april 2006 - 19:43 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Opsætning af Samba og brug af wget

Hvordan får jeg sat en Samba server op på min Debian server, som både kan tilgås fra Windows XP og Mac OSX (også Samba)?

Og et andet spørgsmål, hvordan kan jeg få wget til at undlade at downloade de filer, som er i lokal mappen i forvejen?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
05. april 2006 - 21:55 #1
wget - er det ikke den her option:

  -nc, --no-clobber              skip downloads that would download to
                                existing files.
Avatar billede ducks Nybegynder
05. april 2006 - 23:19 #2
Tak, jeg har selv kigget på lidt på Samba og jeg tror at jeg klarer mig fint med FTP kun. Så hvis du erikjacobsen eller andre vil komme med noget om wget (ved godt der ikke er så meget), så kan pointene vel bare blive delt ud til vedkommende
Avatar billede x86 Nybegynder
06. april 2006 - 12:04 #3
Jeg bruger wget -m --relative til nogle mirrors, med de flags vil filer du har i forvejen ikke blive hentet igen medmindre de er af nyere dato eller filstørrelsen er ændret..
Avatar billede ducks Nybegynder
09. april 2006 - 09:14 #4
Tak, nogen der vil have point?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. april 2006 - 09:18 #5
Nej tak
Avatar billede ducks Nybegynder
20. april 2006 - 19:37 #6
Okay :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester