Avatar billede lillebror Nybegynder
06. april 2006 - 11:53 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Ureglmæssig session håndtering

Hej Eksperter

Jeg har en hjemmeside, hvor en produkttype åbnes i et popupvindue, hvor der listes mål, som man så kan bestille. Problemet er at når man klikker på det link, som skal bestille produktet, så får popup-vinduet sin egen session.

Jeg kan ikke huske hvilken ændring jeg har lavet, men det har længe virket fint, uden problemer. Er der nogen der kan sige mig, hvilken en tilføjelse til et popupvindue, der kan medføre at den får sin egen session?
Avatar billede showsource Seniormester
06. april 2006 - 12:06 #1
hmm, hvis du linker til fuld url, http:// ....... og ikke /fil.php mener jeg det kan gi problemer.
er dog ikke helt sikker.....
Avatar billede lillebror Nybegynder
07. april 2006 - 13:19 #2
Er der ikke en måde, hvorpå jeg kan gemme en reference til min session, fra hovedsiden i en cookie, og indlæse den korrekte session i min popup?
Avatar billede lillebror Nybegynder
07. april 2006 - 13:41 #3
Du havde jo fuldstændig ret. Det var et javascript jeg havde lavet, der refererede med http:// i stedet for bare /fil.php, det hjalp på det.

Opret et svar, så kan du få point :)
Avatar billede showsource Seniormester
07. april 2006 - 13:46 #4
jo tak! :O)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester