05. maj 2001 - 08:15Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Mail to Fax
Jeg skal lave et system der fungerer nogenlunde således.
- En kunde udfylder en formular og trykker på bestil. - Der sendes en mail til mig - Der tilføjes en post i en endnu ikke defineret database - Der sendes en mail til kunden med kopi af hans ordre.
Og der er her det blir rigtig svært.
- Der skal være mulighed for at jeg ved oprettelsen af \"forhandleren\" at kunne angive om der skal sendes en fax afsted (hvis han ikke er i besidelse af email)
Jeg har haft en heftig debat med en bekendt som siger at det i og for sig sagtens kan lade sig gøre, og så plejer samtalen at stoppe der, men nu er det rent faktisk sådan at det rent faktisk også skal laves og så hopper kæden af...
Ja, men som jeg umiddelbart kender Efax (for jeg har set lidt på det) er det da noget med at det kun kan lade sig gøre hvis kunden hver gang, ved afsendelse af en mail/formmail indtaster faxnummeret, i denne sag er det mig der for hver oprettelse af en forhandler skal kunne angive hvordan faxen skal designes og ikke mindst hvilket faxnummer den skal sendes til. Og det ser ikke ud til at dete er det som Efax kan bruges til
Det med faxnummeret kan jo let løses med et hidden field - fuldstændig ligesom at brugeren heller ikke bestemmer hvor en mailform skal sendes hen. Mht. designet af faxen, så skal du under alle omstændigheder lave en editor, som brugeren kan lave sin fax i.. Hvis det er en række standard designs der kan vælges mellem, så skal du jo designe dem alligevel - også er det bare et spørgsmål om at flette skidtet sammen førafsendelse - det skal du iøvrigt også gøre under alle omstændigheder.. :)
Synes godt om
Slettet bruger
05. maj 2001 - 09:22#4
Er det \"Faxmessenger\" du henviser til?
Synes godt om
Slettet bruger
05. maj 2001 - 09:25#5
Findes der nogle GRATIS alternativer?
Synes godt om
Slettet bruger
05. maj 2001 - 09:29#6
Jeg har ikke egen server! Og ingen tændt computer konstant til at håndtere det.
Som Per skriver, så skal du nok ikke forvente at der er nogen der gider at stille en funktion gratis til rådighed, når det koster penge at drive den.
Synes godt om
Slettet bruger
07. maj 2001 - 12:05#9
Nej, det tænkte jeg ikke lige på til at starte med så jeg har vel to muligheder:
1) At lave en aftale med min webhoteludbyder om opsætning af et analogmodem, det ville være det bedste for mig, men så er det jo at der skal software til jeg har \"BG FAX\" i kikkerten, er der nogen der har erfaringer med det?
2) Benytte Efax\'s løsning og betale pr. fax. Problemet er bar at der er tale om opkald fra USA til Danmark mange gange hver dag og så kan man lige så godt fra starten overveje en løsning her i Danmark.
Synes godt om
Slettet bruger
07. maj 2001 - 12:12#10
Der er heller ikke nogen der har sagt at jeg ikke vil betale noget for det.
Synes godt om
Slettet bruger
07. maj 2001 - 12:13#11
Men det er jo naturligt at søge \"Softwaren\" gratis, hvis det kan lade sig gøre...
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.