Avatar billede hitman3k Nybegynder
13. april 2006 - 22:47 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

stadistik for data på netkort

ja..

Jeg vil gerne hva en graff over fx 12timer.. som er inddelt i timer.. så man kan se hvornår der bruges meget på netkorte og hvornår der ikke gør..

kan man det og hvordan? :D
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. april 2006 - 22:54 #1
Med TCPdump kan du sniffe alt trafik til en fil.
Med Perl og TCPdump kan du lave et script der henter og behandler den data så du får en graf med de oplysninger du ønsker. Man skal dog have mere styr på perl en jeg har for at lave det
Avatar billede hitman3k Nybegynder
13. april 2006 - 23:00 #2
ok.. tror bare jeg opgiver lige nu ;:D
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. april 2006 - 23:03 #3
Giv mig lige til over påske, så ser jeg om jeg kan kode noget samme, selve snifningen og efterbehandlingen med TCPdump er intet problem, det er det at hive oplysningerne og lave graferne. Efter påske kan jeg måske få lidt hjælp til dette, så vender jeg tilbage, hvis der går for længe må du lige droppe en mail her så jeg husker det
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. april 2006 - 23:59 #4
Du kan i mellemtiden kikke på http://www.netlimiter.com der kan styre båndbredden og måske også lave statestik uden at begrændse
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester