16. april 2006 - 15:30Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Bios problem
Har lige fået en pc gratis og ville så til at ligge windows ind men så kommer beskeden "DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER". Jeg prøvede så at sætte bios tilbage til default. Men stadig det samme. Når jeg starter computeren op og den prøver at detecte primary master og dem så står der "none" udfor dem. CD-rom drevet er ikke brændt af da jeg sagtens kan sætte cd i. Har også prøvet et andet ata stik for at se om det var i stykker og prøvet begge ata porte på bundkortet. Håber en kan hjælpe mig.
Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
noget tyder på portene er defekte (IDE portene) er set før
Synes godt om
Slettet bruger
16. april 2006 - 15:45#2
Har du vendt det brede kabel rigtigt, farvet kant mod strømstik på disken, farvet kant = 0 på bundkort. Kan du høre disken snurre ? Sæt BIOS til LOAD SETUP DEFAULT
>>Har også prøvet et andet ata stik for at se om det var i stykker og prøvet begge ata porte på bundkortet.<< Den lader vi l i g e stå et øjeblik.*GMH*
Mon ikke Alien boy havde opdaget det på nuværende tidspunkt, hvis der ikke var en HDD i?
never_mind: tror du har ret i. Den kan ikke finde cdrom drevet som virker. Den kan ikke finde den 120gb harddisk som sidder i min anden computer og som virker. helgec: kabel er vendt rigtig og kablet virker da det blev brugt i min forige pc som jeg havde for ca. 1 månede siden. dr1: ja harddisken er i. Jeg havde den skilt af inden jeg startede den fordi jeg skulle fikse strømforsyningen fordi et stik var knækket. levithan: tror nærmer det er IDE portene på bundkortet der er brændt af. fromsej: Har prøvet 2 forskellige ata stik og har prøvet begge IDE porte.
så vil jeg vove den påstand at det er dine kontrollere der er stået af, du kan evt montere et PCI controller kort, hvis du vil bruge computeren til et eller andet ;)
never_mind: Ej det er noget gammel lort. Intel celeron 433mhz 128mb ram og 1,6gb harddisk så gider ikke bruge penge på det skidt. Men tak for svaret :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.